Lake Tahoe a Yosemite

USA

11. – 24. 8. 2025

25 990 ,- Kč

LETENKA ± 20 000,- Kč

6 – 10 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Co se Ti jako první vybaví za pojmy, když se vysloví pojem Kalifornie? Někdo by zmínil města San Francisco a Los Angeles. Někomu jinému hned naskočí hnutí hippies, filmový Hollywood, most Golden Gate nebo věznice Alcatraz. Technologicky orientovanému člověku zase blikne před očima domov gigantů Apple, Google nebo Facebook. Nám milovníkům přírody hned blesknou hlavou Údolí smrti, Národní park Yosemite nebo Lake Tahoe. Kalifornie je zkrátka úžasný kout světa, kde si každý najde to své! 

Když jsem v roce 2014 viděl film Divočina s Reese Witherspoon, okamžitě jsem zatoužil vyrazit na přechod Pacifické hřebenovky (zkráceně PCT). Jenže jsem si tou dobou nemohl dovolit vypadnout na tak dlouhou dobu ze školy a pak už bylo PCT natolik populární, že s lidmi, kteří ho přešli a napsali o tom knihu doslova roztrhl pytel. Tuhle parádu si nechám na dobu, až moje děti vyrostou (nebudou mě pár měsíců potřebovat) a opadne ten šílený hype, který kolem PCT panuje. Začal jsem tedy koketovat s myšlenkou absolvovat pouze jeho část. Jako první mně napadl John Muir Trail, který je však svázaný byrokracií náročného získání permitů a přesně daných časů nástupů na trek. Já jsem si však nechtěl zbytečně komplikovat život a tak jsem hledal dál. Pak jsem najednou narazil na Lake Tahoe, kolem kterého se také Pacifická hřebenovka vine a okamžitě jsem se do něj zamiloval. Pak jsem na YouTube viděl video z běžeckého ultra závodu Tahoe 200 a bylo rozhodnuto. Tohle jezero jednou oběhnu!

 

Jezero Tahoe (anglicky Lake Tahoe) jde jedním z nejkrásnějších a nejčistších jezer v USA. Leží v nadmořské výšce 1 897 metrů, je 500 metrů hluboké, 35 kilometrů dlouhé a v nejširším bodě má 19 kilometrů. Díky těmto parametrům je druhé největší horské jezero v Severní Americe. Na západním pobřeží jezera se rozkládá chráněné území Tahoe National Forest a kolem celého obvodu jezera se vine cíl naší cesty – stezka Tahoe Rim Trail, která se svými parametry (270 km / 6 000 m+) budí oprávněný respekt. V našem případě však bude trasa ještě o fous náročnější, protože se kvůli rozdělením na etapy některé dny protáhnou a čeká nás tedy ještě pár tisíc metrů převýšení navíc. Po oběhnutí Lake Tahoe se přesuneme do Národního parku Yosemite, který je naprostou ikonou národních parků ve Spojených státech. Je domovem mnoha nádherných přírodních scenérií, včetně vysokých vodopádů, obrovských skalních útvarů a hustých lesů. Navštívíme 739 metrů vysoký Yosemitský vodopád (nejvyšší vodopád v Severní Americe), Z vyhlídky Glacier Point koukneme na slavný Half Dome, El Capitan, Cathedral Rocks nebo Sentinel Dome. V neposlední řadě také navštívíme Mariposa Grove (v překladu sekvojový háj), který je domovem sekvojí obrovských. Ty jsou nejstaršími a největšími stromy na světě. Že to zní jako skvělá jízda? To si teda piš! 🙂

Jedna z nejnáročnějších běžeckých výprav, kterou jsme doposud uspořádali a je určena pro horské běžce, kteří již absolvovali nějaký ten horský ultramaraton a znají dobře své limity. Během 8 dnů uběhneme cca 280 kilometrů s převýšením 9 000 metrů a nejdelší den zdoláme lehce přes 46 kilometrů s téměř 1 400 vertikálními metry. Díky letním dnům však máme více než 12 hodin denního světla, takže na jednotlivé etapy máme opravdu celý dlouhý den a není potřeba příliš spěchat. Kopce nahoru se chodí pěšky a běží se volně po rovině a z kopce. Jedná se spíše o běžeckou turistiku, kdy se neběží příliš rychle a dělají se časté zastávky na focení. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán.

Lake Tahoe patří k nejkrásnějším místům v USA a v okolí jezera jsou honosné rezidence milionářů, kteří zde mají svá letní sídla. Jedná se o velmi drahou oblast a cenově dostupných ubytování pod střechou se v okolí příliš nenachází nebo jsou poměrně daleko od plánovaného trailu. Budeme tedy spát ve stanech v místních kempech, které se nachází na opravdu nádherných místech a budeme tak v bezprostředním kontaktu s přírodou. Stany s karimatkami a spacáky si přivezeme z domova a každý den se budou přesouvat pomocí naší dodávky. V Yosemitech také využijeme místní kempoviště a strávíme tak většinu nocí ve stanu. V rámci výpravy strávíme 2 noci pod střechou hostelu nebo horské chaty. 

Poletíme z Prahy nebo Vídně (cena k 2. 11. je do 20 000,- Kč) do San Francisca. Zde si půjčíme velkou dodávku se kterou se přesuneme k jezeru Tahoe a každý den nás bude auto s řidičem doprovázet od jednoho místa spaní k druhému. Není problém se kdykoliv autem posunout do nějakého města na nákup, výlety nebo na koupačku. Také je možnost vynechat některou z etap a posunout se autem dál. Po dokončení přeběhu Tahoe Rim Trailu přejedeme do Národního parku Yosemite. Zde strávíme pár dní a podle přání a možností skupiny se buď výlet protáhne dále nebo se skupina vrátí společně s průvodcem zpět do San Francisca a poletí zpět domů.

Budeš potřebovat běžecký batoh nebo vestu o objemu cca 10 až 15 litrů. Je potřeba, abys do něj sbalil litr tekutin, pár tyčinek a gelů na každý den, telefon, čelovku, běžecké hole, nepromokavou bundu, náhradní triko s dlouhým rukávem a malou osobní lékárnu. Každý den si můžeš vybavení na běh obměnit nebo doplnit v dodávce, která nás bude celou dobu doprovázet. Na celou výpravu doporučuji mít s sebou civilní boty (tenisky), dva páry běžeckých bot určených do horského terénu a sandále nebo žabky. Dále je potřeba civilní oblečení jak do města, tak i na hory. Určitě nezapomeň čelovku, trekové hole, rolničku na medvědy, opalovací krém a nějakou dobrou čokoládu pro průvodce 🙂 Je potřeba počítat s tím, že dost nocí strávíme ve stanu, takže je potřeba mít s sebou stan do dvojice, karimatku a spacák. Přibližný seznam vybavení na běh najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Ondřej Švirák a jsem průvodcem této akce. Uspořádal jsem přes 50 výprav po celém světě. V roce 2017 jsem zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku a o rok dříve vytvořil český rychlostní rekord na korsické GR20. Kromě několika mistrovských medailí z orientačního běhu si nejvíce vážím 18. místa na UTMB – OCC (2016).

Občané České republiky mohou cestovat do USA na turistické nebo obchodní cesty do 90 dnů bez víza. Je potřeba mít platný cestovní pas s přesahem 6 měsíců po plánovaném odjezdu z USA a také vyplnit elektronický cestovní registrační formulář (tzv. ESTA), který stojí 14 USD a vše se dá vyřídit online. Formulář ESTA se nachází na stránkách Ministerstva zahraničí USA a je nutné ho vyplnit nejméně 72 hodin před cestou do USA. Po vyplnění formuláře obdržíte e-mail s potvrzením o schválení ESTA. Toto potvrzení je nutné mít u sebe při vstupu do USA a předložit ho při imigrační kontrole.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji se vzít z domova jak pár gelů a tyčinek na první dny běhu, tak i dehydrované jídlo v podobě Adventure menu (napiš průvodci – máš na něj 20% slevu). Voda by se měla dát doplnit každý den přeběhu hned na několika místech. Některé dny se spí přímo v civilizaci a jiné budeme zase o něco více izolováni a těžko říct, jak moc se bude chtít skupině ještě dojíždět dodávkou do města a zpět. Z tohoto důvodu beru jídlo na první 4 dny běhu (16 tyčinek a pár gelů) a také 10 porcí dehydrovaných jídel od Adventure menu. Výhoda těchto jídel je v tom, že stačí pouze zalít horkou vodou a nemají v sobě žádnou chemii. Můžeš se tak skvěle najíst jen pár minut po doběhu a nemusíme řešit nákup potravin nebo hledání restaurace. Samozřejmě na restaurace také dojde řada a určitě Tě neochudíme o možnost dát si pravej americkej burger 🙂

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem dodávky (nafta, pojištění apod.), řidič který nás bude doprovázet, zkušený průvodce, všechna ubytování v kempech a dvě na posteli, foto + video dokumentace, veškerá doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění, ESTA v ceně (14 USD) a jakékoliv případné vstupy (např. NP Yosemite a Desolation Wilderness (cca 100 USD).

Odlet z Prahy nebo z Vídně a přílet do San Francisca. Půjčíme si zde auto a přesuneme se rovnou na začátek našeho přeběhu k Lake Tahoe. Spát však budeme lehce nad hranicí 2 000 metrů, takže se naše těla začnou aklimatizovat na vyšší nadmořskou výšku.

Začneme nejjižnější částí Tahoe Rim Trailu u Lower Echo Lake. Vběhneme rovnou do chráněného území Eldorado National Forest a obkroužíme smyčku až k parkovišti u Luther Campground. Nejvyšší bod je 2 740 metrů, což už jistě při běhu krátkodobě pocítíme.

28 km / 950 m

Vyběhneme od silnice č. 89 přes Humboldt–Toiyabe National Forest směrem ke Kingsbury. Už od začátku budeme pomalu stoupat až do nejvyššího bodu tohoto dne, který se nachází ve výšce 2 963 metrů. Odtud budeme pozvolna klesat kolem vrcholu Monumental Peak (3 068 m) až na spodní stanici lanovky lyžařského střediska Kingsbury.

37 km / 1 200 m

Z lyžařského střediska Kingsbury se vydáme severně směrem k hlavní silnici č. 207 a od tohoto bodu budeme opět zvolna stoupat vzhůru do výšky 2 685 metrů poblíž vrcholu Genoa Peak (2 788 m). V případě chuti si zde můžeme odbočit a rozhlédnout se z holého vršku po okolní krajině. Odtud se klesá do sedla Spooner Summit (2178 m), kde je cíl dnešní etapy.

29 km / 800 m

Ze sedla Spooner Summit (2178 m) vyběhneme severně k vrcholu kopce Snow Valley Peak (2 809 m) na který je opět možné si vyběhnout. V okolí tohoto kopce poběžíme po vysokohorských loukách a po dosažení nejvyššího bodu ve výšce 2 742 metrů budeme opět klesat do jehličnatých lesů. Závěr je opět lehce do kopce a etapu skončíme nad lyžařským střediskem Mt. Rose.

37 km / 1 200 m

Dostáváme se do nejvyšších poloh a nejsevernější části celého Tahoe Rim Trailu. Hned na úvod vystoupáme na Relay Peak (3135 m), odkud se pokocháme výhledem na jezero a z tohoto místa se pomalu klesá o 1 000 metrů níže k silnici č. 267 nad městečko Kings Beach. Podle chuti a nálady sjedeme blíže k jezeru a dáme koupačku a spláchneme den zlatavým mokem.

32 km / 750 m

Profil tohoto dne připomíná pilu. Čeká nás hned několik menších kopečků nahoru a také dolu. Těsně před nejvyšším bodem trasy (ve výšce 2 411 metrů) se pokocháme výhledem na Watson Lake, kde se také nachází moc hezké kempoviště. Doběhneme přímo do Tahoe City, kde si užijeme zaslouženého odpočinku a dáme si zde nějaký dobrý burger. Také se zde nachází pošta, tak můžeme poslat domů nějaký hezký pohled z přeběhu.

32 km / 800 m

Z Tahoe City se vydáme jižně směrem vrcholu Twin Peaks (2 701 m), což je také nejvyšší bod této trasy. Opět se dá odbočit na jeho vrchol a pokochat se výhledem nad stromy. Doběhneme až do sedla Barker Pass (2341 m) a zde odbočíme dolů do údolí směrem k městu. Cestou mineme dvojici jezer Ellis a Buck lake ke kterým můžeme také krátce zavítat. Doběhneme na parkoviště ke konci silnice Rubicon Trail, kde už na nás bude čekat naše dodávka a vezme nás do kempu.

35 km / 1 300 m

Poslední etapa bude také tou nejdelší a zřejmě také nejnáročnější. Celá se koná v chráněné oblasti Desolation Wilderness a od parkoviště se vydáme mírným stoupáním podél jezer McKinney, Lily, Miller a Richardson. Opět se můžeme podívat na nedaleký Sourdough Hill (2 424 m). Tato část stezky bude v polootevřeným terénem, kde jsou strom dál od sebe a místy poběžíme po horských loukách. Zhruba od poloviny etapy budeme až do konce míjet jedno horské jezero za druhým. Dostaneme se do horského sedla ve výšce 2 857 metrů a odtud budeme pomalu klesat do cíle naší osmidenní cesty u jezera Lower Echo. Jakmile se vzpamatujeme a trochu oklepeme, sedneme do dodávky a přesuneme se k Národnímu parku Yosemite.

46 km / 1 400 m

Následující 3 dny strávíme v Národním parku Yosemite. Podle chuti a domluvy vymyslíme, jestli si dáme nějaký den větší pohodu na regeneraci nebo jestli navážeme na oběhnutí jezera a budeme všechny 3 dny běhat také zde. Každopádně se můžeš těšit na všechny nejatraktivnější místa, která jsou v tomto parku k vidění. V Yosemitském národním parku navštívíme úchvatný Yosemitský vodopád, který je s výškou 739 metrů nejvyšším vodopádem v Severní Americe. Z vyhlídky Glacier Point se poté budeme kochat pohledem na další známé skalní útvary, jako je Half Dome, El Capitan, Cathedral Rocks nebo Sentinel Dome. Na závěr se vydáme do sekvojového háje Mariposa Grove, kde se dotkneme největších a nejstarších stromů na světě. Program se může libovolně upravit dle přání a požadavků skupiny. V podvečer 12. dne se přesuneme do San Francisca.

Podle času odletu zpět domů se domluvíme na dopolední prohlídce města a v odpoledních / večerních hodinách se přesuneme na letiště. Určitě je možné si pobyt v USA libovolně protáhnout a nevázat se na odlet průvodce.

Přílet do Prahy nebo do Vídně.

Jdu do toho!