Tenerife

ŠPANĚLSKO

9. – 15. 10. 2024

13 990,- Kč

LETENKA ± 7 000,- Kč

6 – 10 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Když se vysloví název Kanárské ostrovy, většina z nás si představí nekonečné davy německy mluvících turistů a přeplněné pláže lidí, kteří jen horko těžko překonají práh svého oblíbeného resortu. Přitom je to taková škoda! Kanárské ostrovy, přesněji ostrov Tenerife nabízí svým návštěvníkům velmi pestré prostředí, které na tak malém kousku půdy jen tak nikde nenajdete. Kanáry jsou proslulé svou překrásnou přírodou. Věděli jste, že uprostřed Tenerife se nachází bezmála čtyřtisícový vulkán? Jedná se o nejvyšší horu Španělska Pico de Teide (3 718 m n. m.). Od úpatí na dně oceánu měří hora dokonce 7 000 metrů, což by z ní dělalo 3. nejvyšší vulkán na světě. Tuhle třešničku si samozřejmě nemůžeme nechat ujít!

Zatímco okolí vulkánu připomíná měsíční krajinu, o pár desítek kilometrů dále se tyčí obrovské soutěsky v pohoří Teno a krásné divoké pobřeží a mlžný prales v pohoří Anaga. A to už stojí za návštěvu. V rámci výpravy proběhneme celý dálkový trek GR 131 a každý den prozkoumáme odlišný typ krajiny od porostů subtropické flóry, přes horský mlžný les až po sopečnou krajinu plnou nejrůznějších skalních formací, divoké soutěsky, neuvěřitelné výhledy a osamělé pláže. Pokud bych měl jedním slovem definovat Tenerife, uvedl bych pestrost. A přesně taková bude i naše výprava!

Denní dávky budou mezi 25 – 32 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena minimálně středně pokročilým horským běžcům. Za 5 dní zdoláme 150 km / 5 000 m. 

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelů, penzionů nebo horských chat. Vždy se spí na jiném místě a pokaždé zde bude možnost večeře, snídaně a dokoupení zásob na další etapu. Také není problém si zde vyprat běžecké oblečení.

Poletíme z Vídně nebo z Prahy na jedno ze dvou letišť ostrova Tenerife. Letenka není součástí ceny výpravy a k 15. 2. stojí 6 600,- Kč. Na start přeběhu a následně zpět se dostaneme pomocí autobusu.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Ondřej Švirák a jsem průvodcem této akce. Uspořádal jsem přes 50 výprav po celém světě. V roce 2017 jsem zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku a o rok dříve vytvořil český rychlostní rekord na korsické GR20. Kromě několika mistrovských medailí z orientačního běhu si nejvíce vážím 18. místa na UTMB – OCC (2016).

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet. Jakmile se naplní minimální počet účastníků, dáme pokyn k nákupu letenky.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. Je potřeba počítat s tím, že jídlo v restauraci vyjde i s pitím na cca 25 EUR a snídaně cca 10 EUR. 

Ke vstupu na Mallorcu Ti stačí občanský průkaz. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je zkušený průvodce, doprava na místě, všechna ubytování, fotodokumentace, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

 
Odlet z Vídně nebo z Prahy na ostrov Tenerife. Přemístíme se na ubytko do hlavního města Santa Cruz de Tenerife, kde si necháme věci a vyrazíme prozkoumat město. Večer si dáme seznamovací večeři a pár pivek u moře. Jen bacha, ať to s pitím moc nepřeženeš!

Ráno vyběhneme přímo z ubytka na sever od hlavního města po cestě zvané „Camino de las lecheras“. Prosmýkneme se kolem vrcholu kopce Pico Hilario (706 m) a proběhneme městem San Cristóbal de La Laguna. Oběhneme letiště a po pár kilometrech se dostaneme do cíle našeho prvního dne, obce La Esperanza. Pohodová úvodní etapa!

 

26 km, ↑ 1 200 m

Druhý den strávíme už celý mimo civilizaci a společnost nám budou dělat především mlžné jehličnaté lesy. Konečně se napojíme na dálkovou trasu GR131 a po ní proběhneme kolem vrcholu kopce La Montañeta (1155 m) a Montaña de Joco (1956 m) až do vesnice Aguamansa. Tři čtvrtiny druhé etapy budeme pomalu stoupat, ale poslední část bude ve znamení seběhu. Dáme si dobrou večeři a u sklenky dobrého vína rozebereme dojmy z úvodních dvou etap.

 

30 km, ↑ 1 300 m

Královská třetí etapa bude tou nejpestřejší z celého přeběhu Tenerife. Zatímco se v úvodu budeme proplétat hlubokými lesy, v druhé polovině dorazíme na sopečnou náhorní plošinu, které ze všech stran dominu nejvyšší vrchol Španělska, Pico de Teide (3 715 m). Těžko říct, jestli se tato výprava naplní v době, kdy ještě budou na náš termín volné permity pro výstup na vrchol. Pokud ano, pokusíme se dostat na vrchol a pokud to již nebude možné, vezmeme v případě zájmu lanovku. Pro běžce trochu srabárna, ale ten výhled za to stojí!

 

30 km, ↑ 1 650 m

Že už Ti leze stoupání do kopce krkem? Tak to mám dobrou zprávu, tenhle den bude ve znamení seběhu! Ráno se zájemci mohou prohlédnout monumentální skalní útvary „Roques de García“ a pak hurá ze sopečné náhorní plošiny dolů do vesnice Vilaflor de Chasna. Zde si dáme kratší přestávku na svačinku a po občerstvení doběhneme až do cíle treku GR131, vesnice Arona. Tady přespíme a ačkoliv toho tento den příliš nenastoupáme, budou Tě zaručeně z dlouhého seběhu bolet stehna.

 

30 km, ↑ 1 650 m

 

Podle stavu organismu se můžeš rozhodnout, jestli poslední etapu proběhneš v najkratší možné variantě 16 kilometrů nebo jestli si etapu protáhneš podél pobřeží. Je to sice dvojnásobně delší verze, ale za tu parádu to jednoznačně stojí! Navíc se jedná o poslední den, takže není potřeba se na nic šetřit. Z vesnice Arona se vydáme na jih a u pobřeží se vyškrábeme na poslední vrchol výletu, kopec Montaña de Guaza (435 m). Odtud je překrásný výhled na oceán a na město Los Cristianos. Po pobřežních trailech se dostaneme až do městečka Los Abrigos, kde strávíme poslední noc. Večer uspořádáme závěrečný večírek, při kterém zapomeneš na mučivou bolest nohou 🙂

 

32 km, ↑ 270 m (kratší varianta 16,3 km, ↑ 200 m)

V případě chuti a zájmu se můžeme jít ještě ráno proklusnout. Já jdu! Kdo se přidá? 🙂 Ráno si dáme pohodovu snídani, dáme rychlou koupačku v moři a vyrazíme na nedaleké letiště. Přílet do Prahy nebo Vídně v odpoledních hodinách.

Jdu do toho!