Stará Planina

BULHARSKO

1. – 9. 7. 2023

11 990,- Kč

LETENKA ± 3 000,- Kč

5 – 10 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Zvu Tě na proběhnutí po jednom z nejkrásnějších hřbetů Evropy! Věděl jsi, že se napříč Bulharskem táhne 500 kilometrů dlouhé pohoří, které se dá prakticky celé přejít po hřebeni? Je tak akorát vysoké, aby z něj bylo vidět daleko do okolní krajiny a přitom se dá v případě potřeby rychle dostat dolů do civilizace. Jmenuje se Stará Planina a my z něj proběháme 170 kilometrů s celkovým převýšením 8 000 metrů.

Nekonečné horské louky, fotogenické západy slunce a horské vodopády nám budou dělat společnost tímto nevšedním dobrodružstvím, které rozhodně není pro každého. Jedná se totiž o běžeckou akci, v rámci které zdoláme každý den mezi 24 – 30 kilometry. Poběžíme hezky nalehko s malým batůžkem a každou noc na hřebeni strávíme v pohodlí horské chalupy. „Nikdy mě nenapadlo, jak je běhání nalehko osvobozující,“ zvolala účastnice Kamča, která s námi tímto způsobem přeběhla 180 kilometrů dlouhý trek Peaks of Balkans. Byla to intenzivní, a netradiční jízda, díky které člověk získal cenné zkušenosti na celý život. I s minimem vybavení se dají zdolat velké denní vzdálenosti a užít si pocit volnosti naplno! 

O této akci najdeš článek na mém osobním blogu – odkaz.

Denní dávky budou mezi 24 – 30 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky nepříliš náročném horském terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 7 dní zdoláme 170 km / 8 000 m.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelů, penzionů nebo soukromých apartmánů. Stan se spacákem můžeš nechat doma.

Poletíme nejspíše z Vídně přímým spojem do Sofie. Letenka není součástí ceny výpravy a k 30. 7. 2022 stojí se zavazadlem 4 000,- Kč. Na start treku a následně zpět se dostaneme pomocí vlaku a autobusu.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Ondřej Kovářík a jsem průvodcem této akce. Jsem člověk s duší romantika, srdcem záchranáře a hlavou dobrodruha. Do hor mě to táhlo od malička. Prvně s velkým baťohem na několikadenní přechody. Postupem času mi došlo, že s lehčím baťohem člověk víc ujde nebo… rychleji uteče! Takže když jsem začal běhat, zalíbily se mi 100 kilometrové závody. Nadupaný intenzivní zážitek týdenního treku smrsknutý pár dní. To chceš! A když k tomu připojíš cestování, i ty nejtěžší tréninky se stávají radostí. Teď teda nejčastěji trénuji na pískovišti a nebo když dobíhám svou dceru na odrážedle poté, co se vydala prozkoumat nový svět.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny.

Ke vstupu do Bulharska Ti stačí občanský průkaz. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je zkušený průvodce, doprava na místě, všechna ubytování, fotodokumentace, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Odlet nejspíše z Vídně a přílet do Sofie. Přemístíme se do obce Shipka, odkud následující den vystartujeme.

Užijeme si pohodový východ slunce, hodíme stany do auta a vyrazíme na start přeběhu do vesnice Shipka. První den využijeme, že jsme při plné síle a rovnou tam bouchneme nejnáročnější etapu z celého přeběhu. Prakticky celou dobu budeme stoupat do kopce. Není se čemu divit. Místo startu je téměř o kilometr níže, než je místo našeho prvního odpočinku. Nemusíš však mít strach. Kopce nahoru chodíme pěšky nebo se volně kluše. Nikdo nechce, aby ses uhnal hned první den 🙂

30 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

Druhý den bude o kousek kratší, než ten první. Celý ho strávíme na holém travnatém hřebeni, kde budeme postupně zdolávat nejvyšší hory Staré Planiny. Highlitem dne bude na 20. kilometru nejvyšší vrchol celého pohoří, Botev (2 376 m). Odtud nás čeká pětikilometrový seběh k chalupě Hizha, kde strávíme noc. Předtím se však ještě skočíme podívat na fotogenický vodopád Prăskalo, který se pyšní délkou 125 metrů a nachází se kousíček od chalupy.


25 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

Ranní rozcvička bude ve znamení desetikilometrového stoupání zpět na hřeben. Užijeme si přitom překrásných výhledů na horské vodopády a v případě dobrého počasí si z hřebenu užijeme panoramatických výhledů na všechny světové strany. Jedná se zřejmě o nejkrásnější etapu z celého výletu a cestou k naší další chalupě přeběhneme přes 8 dvoutisícovek. 


24 km, ↑ 1 400 m, 5:45 hod.

Tento den bude čistě odpočinkový a regenerační. Pokud chceš, můžeš si celý den válet šunky na horské chatě nebo se jít projít po fotogenickém hřebeni. Záleží jen na Tobě a je důležité, abys co nejlépe zregeneroval bolavé nohy.

Vzdálenostně sice nejdelší den, ale z hlediska převýšením se nejedná o nic šíleného. Po volném regeneračním dnu se budeme jisto jistě cítit jako znovuzrození a nic nám nebude bránit v naší hřebenové krasojízdě. Bulhaři mají rádi monumentální památníky a o tom se přesvědčíme tento den v polovině trasy. Zdoláme totiž horský průsmyk „Beklemeto Pass“, kde se nachází památník „Arch of Freedom“. Krásné místo, kde si dáme svačinku a budeme pokračovat po hřbetu dále až k chalupě Eho hut, kde složíme hlavu.

32 km, ↑ 800 m, 6 hod.

Předposlední den běhu bude další výhledovou symfonií. Po přeběhnutí vrcholu Kamenica (2 105 m), Vezhen (2 198 m) a Tetevenska baba (2 071 m) se dostaneme až ke staré opuštěné budově s názvem „Horské prameny“. Zde si doplníme vodu, dáme svačinku a po dalších 6 kilometrech nás čeká strmý seběh k chalupě Pascal, kde strávíme poslední noc našeho výběhu. 

30 km, ↑ 1 100 m, 6:30 hod.

Závěrečný den musíme stát brzy. Čeká nás totiž nejen dokončení treku, ale také se musíme dostat zpět pro auto a přejet do Sofie. Hned na úvod vyprášíme 450 metrů převýšení zpět na hřeben a užijeme si posledních výhledů z pohoří Stará Planina. Přeběhneme posledních pár 1 800 metrů vysokých vrcholů a na závěr nás čeká 6 kilometrů dlouhý seběh, při kterém seběhneme vertikální kilometr „ponížení“ 😀  Dorazíme do obce Mirkovo, odkud si chytíme vlak nebo bus do Sofie. Podle času a chuti si užijeme poslední večer výpravy.


28 km, ↑ 1 100 m, 6:15 hod.

Prohlídka Sofie a let zpět do Prahy nebo do Vídně.

Jdu do toho!