West Highland Way

SKOTSKO

24. 6. – 2. 7. 2023

16 990 ,- Kč

LETENKA ± 5 000,- Kč

5 – 10 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Přeběh West Highland Way aneb skotská klasika na etapy. Sto mil mezi zkamenělými obry a vílami, horami a jezery, jednorožci a midges, větrem a deštěm. Sto mil mezi Glasgow a Fort Williamem. Sto mil, během kterých si zamiluješ Skotsko, jeho drsnou, ale krásnou krajinu i místní pohostinnost. Nevěříš? Tak pojeď s námi a uvidíš, jaká kouzla tahle ostrovní země nabízí a jak hluboko se ti vryje pod kůži. Jsme si více než jistí, že nebudeš litovat!

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, je rybníček Brčál… Loch Ness. Nežije tu sice Rákosníček (vlastně dost možná jiná potvora), ale i přesto se jedná o oblast vystřiženou jako z pohádky. Kombinace zelených kopců, panenských jezer a opuštěných hradů se ti zaručeně dostane pod kůži a snad ani neuškodí, když nám tuhle úchvatnou atmosféru dokreslí typicky anglické počasí. V rámci našeho dobrodružství se vydáme na více než 150 km dlouhý přeběh West Highland Way, který se vine národním parkem Loch Lomond a The Trossachs. Pokud jsi viděl film Statečné srdce, asi víš, co se dá očekávat. Také se pokusíme vystoupit na nejvyšší horu Anglického království Ben Nevis (1 344 m) a pokud budeme mít pár hodin k dobru, pokusíme se vystopovat Lochnesskou příšeru 🙂

Denní dávky budou mezi 14 – 35 kilometry s maximálním převýšením 900 m za etapu v technicky nepříliš náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 7 dní zdoláme 160 kilometrů s cca 2 800 metry převýšení.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo v pohodlí soukromého ubytování. Všechna ubytka disponují možností stravování a usušení věcí.

Poletíme nejspíše z Prahy do Glasgow / Edinburghu. Letenka není součástí ceny výpravy a k 11. 1. 2023 stojí se zavazadlem 5 000,- Kč. Na start přeběhu a zpět se dostaneme vlakem a autobusem.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Petr Remeš a jsem průvodcem této akce. Vystudoval jsem architekturu a živím se jako grafický designér, ale už od mala jsem nejraději stejně někde venku na horách. Mám za sebou různé běžecké výzvy, širokou paletu ultra závodů a sem tam pak i nějaké orienťáky. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů nebo rogainingů. Zastávám zkrátka heslo, že člověk musí nejdřív trochu trpět, aby pak dokázal ocenit pohodu. Ale neboj, na mých výpravách je toho utrpení jen přiměřené množství.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Téměř každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny.

Ke vstupu do Velké Británie je potřeba vlastnit cestovní pas s minimálně půlročním přesahem platnosti po skončení výpravy. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je kompletní doprava na místě, zkušený průvodce, všechna ubytování, foto + video dokumentace, lékárnička, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Sejdeme se na letišti v Praze, odkud společně doletíme do Glasgow. Následně se přesuneme na ubytko ve městě, kde bude možnost dokoupit zásoby a třeba i zajít na jednu pintu. Zkontrolujeme předpověď počasí, probereme přesný program na následující dny a bude čas jít spát.

Ráno posnídáme na hostelu a vlakem přejedeme do Milngavie na začátek West Highland Way, tedy i naší trasy. Zde si odložíme hlavní zavazadla a vybíháme na úvodní etapu, která nás provede skotským venkovem s pastvinami široko daleko až na Conic Hill, odkud bude při troše štěstí vidět Loch Lomond. Ještě seběhneme do Balmahy a máme pro první den hotovo.

31 km, ↑ 600 m, 5 hod.

Na programu druhého běžeckého dne je kratší, ale relativně technická etapa po pobřeží jezera Loch Lomond. Vyrazíme z Balmahy a po zhruba 24 kilometrech skončíme v místě zvaném Inversnaid, které je na dohled od prvního skotského munro na naší trase, vrcholu Ben Lomond. Pokud by nám to nestačilo, můžeme se později vydat na procházku k jezeru Loch Arklet, nebo na nějaký z nižších kopců poblíž.

24 km, ↑ 650 m, 4 hod.

Hned poté nás bude čekat středně náročná etapa do osady Tyndrum. Na začátku ještě chvíli poběžíme kolem jezera, ale pak ho necháme za zády a kolem vodopádů a starých hřbitovů se dostaneme až do cíle tohoto dne – na samou hranici národního parku Loch Lomond & The Trossachs.

30 km, ↑ 680 m, 5 hod.

Den číslo pět se ponese ve znamení pestrosti – v první části etapy budeme po širších cestách kopírovat trasu železnice, pak se ale v Bridge of Orchy odpoutáme od civilizace a s výhledy na mnohá další munros si to po pěšinách zamíříme rovnou do vřesovišť. Spát a večeřet budeme v Glencoe Mountain Resort. Jinak i zde bude možné vyrazit do blízkého okolí na doplňkový výlet, ale upřímně, nejspíš na to nebudeme mít sílu. Uvidíme.

30 km, ↑ 600 m, 5 hod.

Tato etapa je takovou koncentrovanou esencí West Highland Way, potažmo celého Skotska. I když není úplně náročná, tak vám nedá nic zadarmo a výstup po Devils’s Staircase může v případě intenzivnějšího počasí celkem štípnout. Na druhou stranu ale dokáže nabídnout úchvatné scenérie, velmi dobře běhatelné traily a možná i duhu s pokladem. Po doběhu do Kinlochlevenu můžeme v případě zájmu opět vyrazit někam na kopec či k jezeru Loch Leven.

16 km, ↑ 330 m, 2 hod.

A je to tady, poslední etapa WHW a.k.a. grande finale po staré vojenské cestě až do města Fort William. Trasa vede převážně mimo civilizaci a vyhýbá se i okolním kopcům, ale budeme na ně aspoň koukat (třeba na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie). V nohách tou dobou už budeme mít téměř celých 100 mil a 10 000 stop převýšení, takže dobrý pocit z doběhu k cílové soše bude více než zasloužený. A tím skončí i naše/vaše úspěšné putování po West Highland Way.


25 km, ↑ 560 m, 4 hod.

Protože i na další noc zůstaneme ve Fort William, budeme moct další den strávit aktivním odpočinkem. Nabízí se sightseeing po městě, návštěva palírny, procházka k fotogenickému vraku rybářské lodi, výlet k viaduktu Glenfinnan, zkrátka program dle chuti a domluvy. Pro ty otrlejší je tu i možnost výšlapu na Ben Nevis s převýšením nějakých třináct set metrů, no neber to. Ale to se případně domluvíme.

This is the end, takže na programu je balení zavazadel, přesun do Glasgow, pak na glasgowské letiště a odsud frrr zpátky do Prahy, kam se vracíme o jeden velký běžecký zážitek navíc. A vo tom to je, žejo.

Jdu do toho!