Réunion

FRANCIE

28. 4. – 11. 5. 2024

25 990,- Kč
LETENKA ± 25 000,- Kč

6 – 9 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Hory jsou katedrálami, ve kterých vyznáváme svou víru. Hory oceňují snahu. Jsou drsné, ale spravedlivé a umějí člověka překvapit. Mají totiž čarovnou moc. Dokážou proměnit špatný den v dobrý, frustraci v rychlost, pochyby v sebedůvěru a čokoládový dort ve svaly. Když se takové hory vyloupnou uprostřed oceánu, to je teprve něco! Francouzský ostrov barev a vůní Réunion má kromě třítisícových vrcholů také pohádkové pláže a je obklopen krásnou přírodou vulkanického původu. Proběháme spolu nejen vrcholky hor, ale také tropické lesy, navštívíme panensky čisté vodopády, měsíční vulkanickou krajinu nebo se ztratíme v nekonečných jeskyních komplexech. 

Cílem naší výpravy je přeběh 140kilometrového treku GR2, který se rozprostírá napříč celým ostrovem a jeho zdolání nám zabere 6 dní. Trasa nás zavede přes dva sopečné krátery na travnaté horské pláně a pod nejvyšší vrchol ostrova, Piton des Neiges (3070 m). Přeběhneme celý ostrov ze severu na jih a po prvním týdnu si půjčíme auto a prozkoumáme všechna zbylá místa, které jsme vynechali. A že jich tu je! Už jen těch pláží, lagun, lávových polí, vodopádů a tajuplných lesů… Člověk vlastně ani neví, kam se má dřív vydat a to ani nemluvím o jídle. Francouzská kuchyně se tu mísí s africkou a to je teprve něco. Uf! Až mi z toho zakručelo v břiše. Tak co, vydáš se s námi přeběhnout Réunion křížem krážem?

O této akci najdeš článek na mém osobním blogu – odkaz.

Denní dávky budou mezi 15 – 25 kilometry a několik dní nás čeká 2 000 metrů převýšení v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 6 dní zdoláme 140 km / 8 500 m převýšením. Zbytek výpravy budeme podnikat kratší jednodenní výběhy dle chuti a energie

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo soukromého ubytování. Stan se spacákem můžeš nechat doma!

Poletíme z Prahy nebo Vídně s přestupem v Paříži do hlavního města Saint Denis. Letenka není součástí ceny výpravy a k 3. 8. stojí se zavazadlem 25 000,- Kč. Start přeběhu začíná hned za hlavní městem a po skončení si půjčíme auto, se kterým prozkoumáme zbytek ostrova.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány. Budeme se také pohybovat ve městě, takže civilní věci sebou.

Jmenuji se Petr Remeš a jsem průvodcem této akce. Vystudoval jsem architekturu a živím se jako grafický designér, ale už od mala jsem nejraději stejně někde venku na horách. Mám za sebou různé běžecké výzvy, širokou paletu ultra závodů a sem tam pak i nějaké orienťáky. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů nebo rogainingů. Zastávám zkrátka heslo, že člověk musí nejdřív trochu trpět, aby pak dokázal ocenit pohodu. Ale neboj, na mých výpravách je toho utrpení jen přiměřené množství.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny.

Ke vstupu na Réunion Ti stačí občanský průkaz. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem aut (nafta, silniční poplatky apod.), zkušený průvodce, veškerá doprava na místě, všechna ubytování, fotodokumentace, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není jídlo, LETENKA, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Odlet z Prahy nebo z Vídně na Réunion. Bohužel se nejedná o přímý let, takže budeme nejspíše přestupovat v Paříži.

Podle času příjezdu si odpočineme a vyrazíme prozkoumat hlavní město Saint-Denis, kterému se přezdívá Paříž Indického oceánu. Saint Denis překypuje památkami franouzského, čínského, afrického a indického původu. Zastavíme se u vítězného oblouku La Réunion s hinduistickými dekoracemi, u chrámu Tamoul, v zahradě Jardin de l´Etat s fontánami a vysokými palmami.

Samotný přeběh GR2 startuje hned za hranicí hlavního města. A začneme pěkně zostra! Na prvních 16-ti kilometrech nastoupáme dvoutisícové převýšení. Jakmile dorazíme k jeskyni Caverne Basse, začneme klesat až do vesnice Dos d’Ane, kde složíme hlavu.


25 km, ↑ 2 000 m, 7 hod.

Druhý den přeběhu nebude o moc jednodušší, než ten první. Na úvod seběhneme do osady Deux Bras, kde si dočerpáme vodu a vydáme se vstříc 1 500 metrů dlouhému stoupání vedoucího až pod vrchol kopce Piton Marmite (1 877 m). Poslední 4 kilometry seběhneme do vesnice Grand Îlet, kde složíme hlavu.

 

25 km, ↑ 2 300 m, 7,5 hod.

Třetí den treku připomíná ozubenou pilu. Nejdřív strmá stoupačka do sedla Col de Fourche (1 985 m), za kterým následuje krátký seběh a opětovný výšvih do sedla Col du Taïbit (2 081 m). Náročný den zakončíme seběhem do městečka Cilaos, kde si dáme pár vychlazených piv.

 

24 km, ↑ 2 000 m, 7 hod.

V tento nejdelší den nás hned na úvod čeká strmý výstup pod nejvyšší horu Réunionu, Piton des Neiges (3070 m). Podle času a chuti se můžeme vydat na její vrchol, ze kterého tu bude do cíle naší dnešní etapy jen pořád dolů. Přespíme na ubytování ve vesnici Bourg Murat.

 

26 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

Předposlední etapa je z hlediska počtů kilometrů nejkratší, ale stále mírně stoupající profil. Kolem jezera Lac piton de l’Armagasse se dostaneme na náhorní plošinu pod vulkánem Piton de la Fournaise (2632 m). Naše cesta skončí kousek pod jeho vrcholem z jedné z horských chat. Pokud bude chuť a energie vydat se odpoledne na jeho vrchol, nebudeme Ti klást odpor 🙂

 

22 km, ↑ 1 000 m, 4 hod.

Ráno si necháme věci na chalupě a ještě před snídaní si vyběhneme na východ slunce na vrchol vulkánu Piton de la Fournaise. Po návratu na chatu si dáme snídani a pomalu se vydáme na poslední etapu naší cesty. Prvních 10 kilometrů poběžíme podél kaldery více méně po rovince a následně se bude terén propadat k moři. Seběh je velmi technický a místy se musí jít pěšky. Tímto se rozloučíme s GR2 a po přiběhnutí do vesnice přeběh náležitě oslavíme! Že to ale byla fuška, co?! Průvodce se vydá napřed a dostane se pro auto, abychom mohli hned další den ráno vyrazit za dalším dobrodružstvím.

 

24 km, ↑ 170 m, 2,5 hod. + 10 km ráno na vrchol vulkánu a zpět

Ráno se můžeme lehce proklusnout po hraně útesu podél oceánu. Po dokoupení jídla se přesuneme na nedaleké vodopády Grand Galet, kde se také můžeme vykoupat. Ve městě Saint-Pierre se můžeme zastavit v obchodu s rumy a také nahlédnout do hinduistického chrámu. Následně se přemístíme na místo sebevrahů, které se jmenuje Le Gouffre. Úzká roklina na pobřeží oceánu ukončila život desítek lidí a jedná se o netradiční místo, které je zajímavé navštívit. Podle času a chuti můžeme navštívit želví farmu a také se vykoupat na pláži Plage de l’Ermitage. Vše záleží na chuti a energii, která bude panovat ve skupině.

Vstaneme brzy ráno a vyjedeme na východ slunce na vrchol kopce Le Maïdo (2205 m). Opravdu krásná podívaná, která stojí za to! Cestou dolů se můžeme stavit na kratší běžecký trénink nedaleko vesnice Villele. Pokud nestihneme koupačku předešlý den, můžeme si to vynahradit dnes. Většina pláží je sice pro koupání kvůli velkému množství žraloků uzavřená, ale pár vhodných se tu nachází. Odpoledne absolvujeme návštěvu Aquarium de La Réunion, kde se na žraloky můžeme také rovnou podívat.

Přejedeme do malé vesnice Hell-Bourg, která se nachází v obci Salazie. Údajně se jedná o jednu z nejkrásnějších francouzských vesnic a proslavila se svými lázněmi. Vesnice je to opravdu překrásná, ale nás bude více zajímat to, co se nachází nad ní. Podle nálady a chuti si zaběhneme cca 20 km dlouhý okruh v rámci kterého se pokocháme pohledem na vodopád Trou de Fer. Při návratu do vesnice si můžeme delikátní vanilkové kuře, které je pro tuhle oblast typické.

V případě zájmu si můžeme dát v okolí vesnice Hell-Bourg ještě další výběh. Možností na běhání je tu skutečně požehnaně. Zajedeme se podívat na lávový tunel a také na kostel, který jen o chlup unikl zkáze. Těsně před kostelem Notre Dame des Laves se před téměř 50 lety zastavila láva a stavba tak zůstala ušetřena. Odpoledne se přesuneme na exkurzi vanilkové plantáže a přesuneme se zpět do hlavního města Saint Denis.


Projdeme si všechny zbylé památky hlavního města, které jsme nestihli první den. Nakoupíme suvenýry pro naše nejbližší, skočíme si na dobré jídlo a nakoukneme do katedrály Saint Denis. Podle času odletu se přesuneme na letiště.

Přílet domů. Sbohem a šáteček!

Jdu do toho!