Réunion

FRANCIE

14. – 24. 5. 2023

20 990,- Kč
LETENKA ± 25 000,- Kč

6 – 9 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Hory jsou katedrálami, ve kterých vyznáváme svou víru. Hory oceňují snahu. Jsou drsné, ale spravedlivé a umějí člověka překvapit. Mají totiž čarovnou moc. Dokážou proměnit špatný den v dobrý, frustraci v rychlost, pochyby v sebedůvěru a čokoládový dort ve svaly. Když se takové hory vyloupnou uprostřed oceánu, to je teprve něco! Francouzský ostrov barev a vůní Réunion má kromě třítisícových vrcholů také pohádkové pláže a je obklopen krásnou přírodou vulkanického původu. Proběháme spolu nejen vrcholky hor, ale také tropické lesy, navštívíme panensky čisté vodopády, měsíční vulkanickou krajinu nebo se ztratíme v nekonečných jeskyních komplexech. 

Cílem naší výpravy je přeběh 140kilometrového treku GR2, který se rozprostírá napříč celým ostrovem a jeho zdolání nám zabere 6 dní. Trasa nás zavede přes dva sopečné krátery na travnaté horské pláně a pod nejvyšší vrchol ostrova, Piton des Neiges (3070 m). Přeběhneme celý ostrov ze severu na jih a po prvním týdnu si půjčíme auto a prozkoumáme všechna zbylá místa, které jsme vynechali. A že jich tu je! Už jen těch pláží, lagun, lávových polí, vodopádů a tajuplných lesů… Člověk vlastně ani neví, kam se má dřív vydat a to ani nemluvím o jídle. Francouzská kuchyně se tu mísí s africkou a to je teprve něco. Uf! Až mi z toho zakručelo v břiše. Tak co, vydáš se s námi přeběhnout Réunion křížem krážem?

Denní dávky budou mezi 15 – 25 kilometry a několik dní nás čeká 2 000 metrů převýšení v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 6 dní zdoláme 140 km / 8 500 m převýšením. Zbytek výpravy budeme podnikat kratší jednodenní výběhy dle chuti a energie

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo soukromého ubytování. Stan se spacákem můžeš nechat doma!

Poletíme z Prahy nebo Vídně s přestupem v Paříži do hlavního města Saint Denis. Letenka není součástí ceny výpravy a k 3. 8. stojí se zavazadlem 25 000,- Kč. Start přeběhu začíná hned za hlavní městem a po skončení si půjčíme auto, se kterým prozkoumáme zbytek ostrova.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány. Budeme se také pohybovat ve městě, takže civilní věci sebou.

Jmenuji se Ondřej Švirák a jsem průvodcem této akce. Uspořádal jsem přes 50 výprav po celém světě. V roce 2017 jsem zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku a o rok dříve vytvořil český rychlostní rekord na korsické GR20. Kromě několika mistrovských medailí z orientačního běhu si nejvíce vážím 18. místa na UTMB – OCC (2016).

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny.

Ke vstupu na Réunion Ti stačí občanský průkaz. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem aut (nafta, silniční poplatky apod.), zkušený průvodce, veškerá doprava na místě, všechna ubytování, fotodokumentace, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není jídlo, permit ve výši 20 €, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Odlet z Prahy nebo z Vídně na Réunion. Bohužel se nejedná o přímý let, takže budeme nejspíše přestupovat v Paříži.

Podle času příjezdu si odpočineme a vyrazíme prozkoumat hlavní město Saint-Denis, kterému se přezdívá Paříž Indického oceánu. Saint Denis překypuje památkami franouzského, čínského, afrického a indického původu. Zastavíme se u vítězného oblouku La Réunion s hinduistickými dekoracemi, u chrámu Tamoul, v zahradě Jardin de l´Etat s fontánami a vysokými palmami.

Samotný přeběh GR2 startuje hned za hranicí hlavního města. A začneme pěkně zostra! Na prvních 16-ti kilometrech nastoupáme dvoutisícové převýšení. Jakmile dorazíme k jeskyni Caverne Basse, začneme klesat až do vesnice Dos d’Ane, kde složíme hlavu.


25 km, ↑ 2 000 m, 7 hod.

Druhý den přeběhu nebude o moc jednodušší, než ten první. Na úvod seběhneme do osady Deux Bras, kde si dočerpáme vodu a vydáme se vstříc 1 500 metrů dlouhému stoupání vedoucího až pod vrchol kopce Piton Marmite (1 877 m). Poslední 4 kilometry seběhneme do vesnice Grand Îlet, kde složíme hlavu.

25 km, ↑ 2 300 m, 7,5 hod.

Třetí den treku připomíná ozubenou pilu. Nejdřív strmá stoupačka do sedla Col de Fourche (1 985 m), za kterým následuje krátký seběh a opětovný výšvih do sedla Col du Taïbit (2 081 m). Náročný den zakončíme seběhem do městečka Cilaos, kde si dáme pár vychlazených piv.

24 km, ↑ 2 000 m, 7 hod.

V tento nejdelší den nás hned na úvod čeká strmý výstup pod nejvyšší horu Réunionu, Piton des Neiges (3070 m). Podle času a chuti se můžeme vydat na její vrchol, ze kterého tu bude do cíle naší dnešní etapy jen pořád dolů. Přespíme na ubytování ve vesnici Bourg Murat.

26 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

Předposlední etapa je z hlediska počtů kilometrů nejkratší, ale stále mírně stoupající profil. Kolem jezera Lac piton de l’Armagasse se dostaneme na náhorní plošinu pod vulkánem Piton de la Fournaise (2632 m). Naše cesta skončí kousek pod jeho vrcholem z jedné z horských chat. Pokud bude chuť a energie vydat se odpoledne na jeho vrchol, nebudeme Ti klást odpor 🙂

22 km, ↑ 1 000 m, 4 hod.

Závěrečná etapa bude už jen za odměnu. Tedy pokud máš problémy s koleny, může být za trest. Prvních 10 kilometrů poběžíme po rovince a následně se bude terén propadat k moři. Tímto se rozloučíme s GR2 a po přiběhnutí do vesnice Le Baril náš úspěšný přeběh náležitě oslavíme! Že to ale byla fuška, co?! Zatímco průvodce pojede půjčit auto, budeš mít možnost smočit si nohy v oceánu a pořádně zregenerovat. 

24 km, ↑ 170 m, 2,5 hod.

Krátká procházka na vodopády Takamaka, následně přejezd k jezeru Grand Etang, procházka kolem jezera a pokud bude čas i Cascades du Bras d’Anette (4 hod, ↓↑700 k vodopádu).Odjezd pod Piton de la Fournaise, což je druhá nejaktivnější sopka na světě.

Brzký ranní odchod na vrchol kráteru, pokud bude stezka otevřená, výstup na východ slunce a trek kolem kráteru (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Sopečné pláně Plaine des Sables, vyhlídka Nez de Boeuf a koupačka v moři. Odpoledne přesun na letiště a odlet.

Přílet domů. Sbohem a šáteček!

Jdu do toho!