GR11 - Pyreneje

ŠPANĚLSKO

15. – 22. 6. 2024

15 490 ,- Kč

LETENKA ± 6 000,- Kč

5 – 9 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Psal se rok 2013, kdy jsem jako student seděl v přednáškové místnosti a četl si pod lavicí knížku Běhej nebo zemři od Kiliana Jorneta. Kilian je jeden z nejlepších ultra běžců naší generace a při čtení jeho autobiografie jsem měl oči až na vrchu hlavy. Především mě zaujala kapitola ve které popisuje, jak během jediného týdne zdolal celé Pyreneje od Atlantského oceánu až ke Středozemnímu moři. 740 kilometrů s 40 000 výškovými metry během 7 dnů dává průměr přes 100 kilometrů za den. „Je tohle vůbec možné?! Jednou bych si chtěl Pyreneje také přeběhnout a zjistit jaké to je, běhat několik dní po sobě od rána do večera s hlavou v oblacích!“

Nyní jsem o 10 let starší a zkušenější. Rozhodně si nedávám 100 kilometrový lauf každé ráno k snídani, ale touha na zdolání Pyrenejí stále zůstává. Rozhodl jsem se tedy, že do toho půjdu. Jen si to oproti Kiliánovi hodlám trochu pozměním trasu na značenou stezku GR11 a rozložím si celý projekt do 3 let. Každý rok chci uběhnout mezi 220 až 300 kilometry a zdolat tak celou trasu dohromady za 3 až 4 týdny. Pro účast na této výpravě však není potřeba uvázat se na další 3 roky. Můžeš se zúčastnit jen tohoto prvního úseku nebo si počkat na následující rok, kdy se dostaneme do samotného srdce Pyrenejí. Každopádně budu moc rád, když k sobě najdu dostatečně trhlé parťáky, kteří půjdou do této bláznoviny se mnou. Co ty na to? 🙂

Dálkový trek GR 11 je jednou z nejznámějších a nejdelších horských stezek v Evropě spojující Atlantik a Středozemní moře. Celá trasa se vine španělskými Pyrenejemi u hranic s Francií a k jejímu překonání musíš zdolat 840 kilometrů a přes 40 000 metrů převýšení. Tahle trasa je populární především díky extrémně pestré přírodě, kterou najdeš jen málokde. Zatímco se na začátku pohoří zdvihají kopce pozvolna a budeš probíhat přes zelené louky s pasoucím se dobytkem, prostřední část Pyrenejí ukrývá v sobě vysoké horské štíty s tyrkysovými jezery. Pohled na panenská údolí plná divokých řek Ti vezme dech a zaskočí Tě svou krásou a rozmanitostí. Pokud se ptáš na to, co znamená zkratka „GR“, jedná se xo označení sítě pěších dálkových tras. Je až s podivem, že je zkratka zachována ve 4 různých jazycích. Francouzsky („Grande Randonnée“), španělsky („Gran Recorrido“), portugalsky („Grande Rota“) a nizozemsky („Grote Routepaden“). Tzv. „GéRky“ jsou populární především v západní Evropě a dají se volně přeložit jako „Velký výlet“. Zdolání 840 kilometrů dlouhé trasy přes celé Pyreneje velkým výletem rozhodně je!

Nejnáročnější den zdoláme 44 km (1 700 m převýšení) v hornatém a technicky náročném terénu. Za 7 dní uběhneme 220 kilometrů s cca 10 000 metry převýšení. Tato akce je určena pro zkušené běžce, kteří již absolvovali nějaký ten horský ultramaraton a znají dobře své limity.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelu, hotelu nebo horské chaty. V okolích všech ubytování není problém dokoupit si potraviny, najíst se v restauraci nebo si přeprat a usušit věci. Celkově je v ceně 7 ubytování a jelikož Španělsko není zrovna laciná země, tak průměrná cena přesahuje 700 Kč / os / noc.

Poletíme z Prahy nebo Vídně (cena k 18. 10. je do 3 000,- Kč s příručním zavazadlem) s jedním přestupem na letiště San Sebastián. Z letiště se dostaneme na start přeběhu pomocí taxi a odtud již poběžíme. Na konci přeběhu se dostaneme do městečka Canfranc, odkud jede vlak do Barcelony. Cena letenky zpět je k 18. 10. do 2 500,- Kč s příručním zavazadlem.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, čelovku, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do ranního chladnějšího počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Ondřej Švirák a jsem průvodcem této akce. Uspořádal jsem přes 50 výprav po celém světě. V roce 2017 jsem zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku a o rok dříve vytvořil český rychlostní rekord na korsické GR20. Kromě několika mistrovských medailí z orientačního běhu si nejvíce vážím 18. místa na UTMB – OCC (2016).

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme buď přímo v místě přespání nebo v nedalekém okolí. Není problém sidokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Ke vstupu do Španělska je potřeba vlastnit občanský průkaz nebo pas.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je veškeré ubytování na horských chatách, hostelech a hotelech (průměrná cena přes 700 Kč / os / noc), zkušený průvodce, vyškerá doprava na místě, foto + video dokumentace, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Přiletíme chvíli po poledni na letiště San Sebastián ve městě Hondarribia a odtud se během pár minut dopravíme pomocí taxi k majáku Faro de Higuer. Ten se nachází na pobřeží Atlantského oceánu a právě toto místo se označuje jako oficiální start dálkového treku GR 11. Uděláme pár fotek a volným tempem se vydáme kolem letiště zpět po značené trase přes město Hondarribia a Irun až k vodní nádrži Endara-San Anton urtegia, nad kterou přespíme v horské chatě Arritxulo.

24 km / 900 m

Hned druhý den nás čeká nejdelší etapa z celého přeběhu. Ačkoliv 44 kilometrů s převýšením 1 700 metrů budí respekt, nejedná se o technicky příliš náročnou část. Od vodní nádrže Endara-San Anton urtegia seběhneme do města Bera a odtud vystoupáme na hraniční sedlo Alto de Lizarrieta. Ze 33 metrů nad mořem se postupně vystoupá až do 828 metrů a na závěr se spadne do údolí, kde ve 190 metrech leží město Elizondo. Zde přespíme v místním hostelu.

44 km / 1 700 m

Ani další den nebude procházka růžovou zahradou a budeme pokračovat ve vysoce nastavené kilometráži. Z města Elizondo se budeme po bílo červené značce posouvat směrem vzhůru po horských loukách až do výšky 1 215 metrů. Cestou se budeme míjet s trasou GR 12 a budeme si muset dát pozor, abychom neuhnuli jejím směrem. Jakmile vystoupáme nad 1 000 m n. m., budeme se profilově „pohupovat“ v této nadmořské výšce a na závěr sestoupíme do vesnice Auritz-Burguete nacházející se ve výšce 900 m n. m..

37 km / 1 800 m

Tento den nás čeká zdolání dvou vrcholů. Prvním z nich je Latxaga s výškou 1 206 metrů a po doplnění sil ve vesnici Orbara se vydáme na hřeben, kterému vévodí kopec zvaný Abodi Gibel (1 494 m). Opět se jedná o dlouhou a výživnou trasu, na jejímž konci budeme odměněni městečkem Ochagavía, kde si dáme zasloužené pivo a něco dobrého na zub.

38 km / 1 500 m

Pomalu se dostáváme do více izolovaných částí treku GR11, kde člověk moc často nikoho dalšího nepotká. Turistů tu příliš nenajdeš a horských chat je pouze pár. Po náročných úvodních dnech je však na programu odpočinkovější etapa. V rámci délky lehce převyšující půlmaraton nastoupáme bezmála 800 metrů. Trasa však stoupá ve velmi příjemném sklonu a je tedy od začátku do konce běhatelná. Spát budeme v horské vesnici Isaba a v případě chuti zde můžeme pro lepší regeneraci navštívit místní bazén.

22 km / 750 m

6. den přeběhu nás zavede do chráněné oblasti Sierra de Arrigorrieta. Postupně vystoupáme až do výšky 1 965 metrů, kde se nachází sedlo Colláu de Petraficha. Zatímco se úvod této etapy vine lesem, její druhá část bude spíše po horských loukách mezi skálami. Konečně se nám Pyreneje otevírají v celé své kráse! Poslední 3 kilometry poběžíme po asfaltu a spát budeme na místě zvaném „Selva de Oza“.

26 km / 1 300 m

Jdeme do finále! Na závěrečnou etapu si budeme muset trochu přivstat. Naším cílem je stihnout odpolední vlak do Barcelony a dát tak více než 30 kilometrů dlouhou trasu během dopoledne. Stejně jako předchozí dny, tak i dnes budeme první polovinu trasy stoupat vzhůru a ve druhé části postupně klesat do údolí. Nejvyšším bodem bude sedlo ve výšce 1 905 metrů s názvem „Collado“ a odtud se mihneme kolem fotogenického jezera Ibón de Estanés až do města Canfranc. Zde končí naše úvodní část přeběhu Pyrenejí a odpoledním vlakem se dostaname až do katalánské metropole. Zde si vše večer zrekapitulujeme u piva a pokud bude síla, užijeme si závěrečný večírek.

32 km / 1 100 m

Poslední den patří cestě domů. Podle času odletu si možná stihneme proběhnout město a nakoupit pár suvenýrů.

Jdu do toho!