GR11 - Pyreneje

ŠPANĚLSKO

14. – 24. 6. 2025

21 990 ,- Kč

LETENKA ± 6 000,- Kč

5 – 10 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Psal se rok 2013, kdy jsem jako student seděl v přednáškové místnosti a četl si pod lavicí knížku Běhej nebo zemři od Kiliana Jorneta. Kilian je jeden z nejlepších ultra běžců naší generace a při čtení jeho autobiografie jsem měl oči až na vrchu hlavy. Především mě zaujala kapitola ve které popisuje, jak během jediného týdne zdolal celé Pyreneje od Atlantského oceánu až ke Středozemnímu moři. 740 kilometrů s 40 000 výškovými metry během 7 dnů dává průměr přes 100 kilometrů za den. „Je tohle vůbec možné?! Jednou bych si chtěl Pyreneje také přeběhnout a zjistit jaké to je, běhat několik dní po sobě od rána do večera s hlavou v oblacích!“

Nyní jsem o 10 let starší a zkušenější. Rozhodně si nedávám 100 kilometrový lauf každé ráno k snídani, ale touha na zdolání Pyrenejí stále zůstává. Rozhodl jsem se tedy, že do toho půjdu. Jen si to oproti Kiliánovi hodlám trochu pozměním trasu na značenou stezku GR11 a rozložím si celý projekt do 3 let. Každý rok chci uběhnout mezi 220 až 300 kilometry a zdolat tak celou trasu dohromady za 3 až 4 týdny. Pro účast na této výpravě však není potřeba uvázat se na další 3 roky. Můžeš se zúčastnit jen tohoto prvního úseku nebo si počkat na následující rok, kdy se dostaneme do samotného srdce Pyrenejí. Každopádně budu moc rád, když k sobě najdu dostatečně trhlé parťáky, kteří půjdou do této bláznoviny se mnou. Co ty na to? 🙂

Dálkový trek GR 11 je jednou z nejznámějších a nejdelších horských stezek v Evropě spojující Atlantik a Středozemní moře. Celá trasa se vine španělskými Pyrenejemi u hranic s Francií a k jejímu překonání musíš zdolat 840 kilometrů a přes 40 000 metrů převýšení. Tahle trasa je populární především díky extrémně pestré přírodě, kterou najdeš jen málokde. Zatímco se na začátku pohoří zdvihají kopce pozvolna a budeš probíhat přes zelené louky s pasoucím se dobytkem, prostřední část Pyrenejí ukrývá v sobě vysoké horské štíty s tyrkysovými jezery. Pohled na panenská údolí plná divokých řek Ti vezme dech a zaskočí Tě svou krásou a rozmanitostí. Pokud se ptáš na to, co znamená zkratka „GR“, jedná se xo označení sítě pěších dálkových tras. Je až s podivem, že je zkratka zachována ve 4 různých jazycích. Francouzsky („Grande Randonnée“), španělsky („Gran Recorrido“), portugalsky („Grande Rota“) a nizozemsky („Grote Routepaden“). Tzv. „GéRky“ jsou populární především v západní Evropě a dají se volně přeložit jako „Velký výlet“. Zdolání 840 kilometrů dlouhé trasy přes celé Pyreneje velkým výletem rozhodně je!

Nejnáročnější den zdoláme 40 km (2 500 m převýšením) v hornatém a technicky náročném terénu. Za 9 dní uběhneme 300 kilometrů s převýšením téměř 20 000 metrů. Tato akce je určena pro zkušené běžce, kteří již absolvovali nějaký ten horský ultramaraton a znají dobře své limity.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelu, hotelu nebo horské chaty. V okolích všech ubytování není problém dokoupit si potraviny, najíst se v restauraci nebo si přeprat a usušit věci. Celkově je v ceně 7 ubytování a jelikož Španělsko není zrovna laciná země, tak průměrná cena přesahuje 700 Kč / os / noc.

Poletíme z Prahy nebo Vídně tam i zpět do Barcelony. Z letiště se dostaneme na start přeběhu pomocí vlaku a autobusu a odtud již poběžíme. Na konci přeběhu se dostaneme do Andorry, odkud jede autobus až do Barcelony. Na letiště v Barceloně se dostaneme pomocí metra a odtud již přímým letem domů. Cena letenky je k 22. 10. do 6 000,- Kč s příručním zavazadlem.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, čelovku, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do ranního chladnějšího počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Ondřej Švirák a jsem průvodcem této akce. Uspořádal jsem přes 50 výprav po celém světě. V roce 2017 jsem zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku a o rok dříve vytvořil český rychlostní rekord na korsické GR20. Kromě několika mistrovských medailí z orientačního běhu si nejvíce vážím 18. místa na UTMB – OCC (2016).

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme buď přímo v místě přespání nebo v nedalekém okolí. Není problém sidokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Ke vstupu do Španělska je potřeba vlastnit občanský průkaz nebo pas.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je veškeré ubytování na horských chatách, hostelech a hotelech (průměrná cena přes 700 Kč / os / noc), zkušený průvodce, vyškerá doprava na místě, foto + video dokumentace, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Přiletíme do Barcelony, hodíme si civilní oblečení pro cestu zpět na ubytko posledního dne a přesuneme se vlakem a autobusem do městečka Canfranc.

Začneme hned zostra a už úvodní běžecký den nastíní formu celé výpravy. Vyběhneme s Canfrancu údolím směrem k jezeru Ibon de Anayet do vesnice Sallent de Gállego, kde si dáme něco dobrého na zub a první den přeběhu zakončíme na chatě Refugio de Respomuso.

 

36 km / 1 800 m

Také zbožňuješ, když strávíš celý den na horách a nenarazíš při tom na žádné město nebo vesnici? Tak přesně takový bude druhý den přeběhu. Hned na úvod vyfuníme do sedla Cuello de Tebarray o Piedrafita (2 782 m) a občerstvíme se na chatě Refugio de los Ibones de Bachimaña. Mihneme se kolem několika horských jezer až dorazíme do údolí řeky Rio Ala, kde se nachází cíl dnešního dne, horská chata Refugio de Bujaruelo.

 

30,5 km / 1 400 m

Držte si klobouky! Tuhle etapu si zapíšeš do deníčku jako den, kdy jsi navštívil jeden z nejkrásnějích španělských národních parků. Národní park Ordesa y Monte Perdido je jedním z nejstarších národních parků ve Španělsku a většinu dnešního dne strávíme v hlubokém vápencovém údolí, ze kterého Ti spadne brada. Noc strávíme na chatě Refugio de Pineta.

 

38 km / 2 500 m

Královská etapa letošní části přeběhu, která je kilometrově nejdelší. Hned na úvod vystoupáme do sedla Collado de Pietramula (2 150 m), odkud seběhneme do vesnice Parzán. Ta nám tento den hezky rozpůlí a po vydatné svačině budeme pokračovat dál do sedla Paso de los Caballos (2 314 m). Odtud je to již 10 km seběhu k chalupě Refugio de Viadós, kde strávíme další noc.

 

40 km / 2 500 m

Čeká nás další náročný den, který hned od začátku stoupá do sedla Puerto de Chistau o de Estós (2 572 m). Odměnou nám bude 13 km dlouhý seběh až ke kempu Aneto. A víš, proč se jmenuje Aneto? Protože se nachází pod nejvyšší horou Pyrenejí, Pico de Aneto (3 404 m). Na tu se sice nedostaneme (je spíše lezecká, než běžecká), ale pohled na ni nám bude dělat radost celé odpoledne. Noc strávíme na chalupě Refugi Cap de Llauset, odkud se chodí vrchol Aneta.

 

37,5 km / 2 500 m

Na úvod 6. dne přeběhu seběhneme k přehradě Embalse de Baserca a budeme mít před sebou 3 středně náročná stoupání. První bude do sedla Pòrt de Rius (2 348 m), druhé do sedla Port de Caldes (2 567 m) a třetí do sedla Port de Ratera de Colomèrs (2 572 m). Jedná se o extrémně fotogenickou oblast především ledovcovým jezerům a také chatě Refugi de Colomers, kde si dáme jedno na chuť a povalíme vstříc našemu ubytku Refugi d’Amitges.

 

38,5 km / 2 500 m

Už v závěru včerejší etapy jsme navštívili Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici a dnes zde strávíme více času. Oběhneme jezero Estany de Sant Maurici a po úvodních 8 km seběhu vystoupáme do sedla Coll de Fogueruix (2 107 m). Odměnou nám bude občerstvení na chatě Refugi del Pla de la Font. Následuje dalších 7 km seběhu do vesnice La Guingueta d’Àneu a odtud je to jen přes sedlo Coll del Caubo (2 220 m) na chatu Refugi d’Estaon.

 

30 km / 1 750 m

Nejkratší den výpravy, v rámci kterého hned ze začátku zdoláme sedlo Coll de Jou (1 830 m) a po 12 km dorazíme do vesnice Tavascan. Po krátké pauze se vydáme zdolat nejvyšší bod dnešního dne, kterým je sedlo Coll de Tudela (2 237 m). Odtud nás čeká jen závěrečný pětikilometrový seběh do vesnice La Força d’Àreu, kde složíme hlavu před posledním dnem přeběhu.

 

28,5 km / 2 000 m

Hurá, dostali jsme se až k poslednímu dnu přeběhu! Připrav si občanský průkaz, protože se budeme přesouvat ze Španělska do Andorry. Cestou musíme zdolat nejvyšší sedlo celého výletu, Portella de Baiau s výškou 2 777 metrů. Odtud je možné odbočit na nejvyšší horu Andorry, vrchol Coma Pedrosa (2 942 m). Seběhneme do vesnice Arinsal, odkud je to už jen přes údolí do městečka Ordino, které je cílem naší trasy. Paráda, zvládli jsme to! Teď už se jen přesunout do Barcelony.

 

30 km / 2 200 m

Podle času odletu si projdeme Barcelonu a vyrazíme vstříc svým domovům.

Jdu do toho!