Peaks of Balkans

ALBÁNIE, KOSOVO, ČERNÁ HORA 

5. –  14. 7. 2024

15 990,- Kč

5 – 8 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Směsice chudoby, orientu, dobrého jídla, volnosti, temperamentu, pohostinnosti a hlavně krásné přírody se jen těžko vyrovná něčemu, co jsi doposud viděl. Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury a desítky vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že na tomto místě narazí pro svou různorodost na spousty turistů. Opak je však pravdou. Ačkoliv je přechod Peaks of Balkans jedním z nejznámějších balkánských dálkových treků, příliš lidí tady nepotkáte.

Téměř 200 km dlouhý trek ležící v samotném srdci Balkánského poloostrova se nachází na sporném trojmezí Kosova, Albánie a Černé Hory. Národnostní spory mezi jednotlivými etniky jsou patrné dodnes a není divu, že některé památky hlídají vojenské jednotky KFOR. O bezpečnost se však nemusíš bát. Kosovo sice pomalu, ale přece jen začíná pracovat na tom, aby se v budoucnu zařadilo mezi standardní evropské státy. Když jsem se minulý rok tímto koutem Evropy potloukal, okamžitě jsem si uvědomil, že se jedná o ideální „hřiště“ pro vícedenní přeběh. Každé ráno člověk zdolá nalehko 20 – 35 km a když se odpoledne dostane na ubytování, bude královsky pohoštěn místními pastevci. Nemusíš řešit tahání těžkého batohu, nákup stanu nebo rozšlapávání neforemných pohorek. Prostě si jen zabalíš malý běžecký batůžek a vyběhneš. Pokud chceš zažít syrový Balkán a užít si pár dnů v neprostupných, divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Trojmezí Albánie, Kosova a Černé hory je totiž ve fázi přerodu. Je nejvyšší čas vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… než pro každého budou.

O této akci najdeš článek na mém osobním blogu – odkaz.

Denní dávky budou mezi 20 – 35 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 7 dní zdoláme 190 km / 8 000 m.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo v pohodlí soukromého ubytování. Všechna ubytka disponují možností stravování a usušení věcí.

Pojedeme 9-ti místnou dodávkou a většinu času bude řídit průvodce. Po předchozí domluvě se na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Ondřej Kovářík a jsem průvodcem této akce. Jsem člověk s duší romantika, srdcem záchranáře a hlavou dobrodruha. Do hor mě to táhlo od malička. Prvně s velkým baťohem na několikadenní přechody. Postupem času mi došlo, že s lehčím baťohem člověk víc ujde nebo… rychleji uteče! Takže když jsem začal běhat, zalíbily se mi 100 kilometrové závody. Nadupaný intenzivní zážitek týdenního treku smrsknutý pár dní. To chceš! A když k tomu připojíš cestování, i ty nejtěžší tréninky se stávají radostí. Teď teda nejčastěji trénuji na pískovišti a nebo když dobíhám svou dceru na odrážedle poté, co se vydala prozkoumat nový svět.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny.

Ke vstupu do všech třech zemí je potřeba vlastnit cestovní pas s minimálně půlročním přesahem platnosti po skončení výpravy. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem auta (nafta, dálniční poplatky apod.), zkušený průvodce, všechna ubytování, fotodokumentace, doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Ve 14:00 hod. odjezd z naší milované klubovny. Přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do Kosova.

Dopoledne příjezd do Kosova. Dle možností (času a chuti) se zastavíme na snídani a skočíme do kláštera pravoslavné církve ve Visoki Dečani. Odtud to není příliš daleko do vysokohorské vesničky Bjeshkët e Belegut, tedy místa startu výběhu. Podle možností zde buď přespíme u místních nebo ve vlastním stanu.

První den přeběhu vystoupáme do sedla Roshkodol (2 240 m) a odtud nás čeká seběh k vesnici Roshkodol. Následuje krátké stoupání do osady Milishevc a strmý výstup k jezeru Liqeni i Lumbardhit. Za odměnu si vychutnáme 5,5 km dlouhý seběh na silnici spojující Kosovo s Černou Horou. Závěrečný 350 m vysoký kopec do osady Reka e Alleges bude sice na morál, ale nejedná se o nic, co bychom nezvládli!

30,5 km, ↑ 1 400 m, 7 hod.

Výškový profil 2. dne připomíná trojzubou pilu. Nejdříve se popasujeme s 600 m vysokým stoupáním, abychom ho na následujících 8 km zase seběhli. Z osady Drelaj vystoupáme dalších 400 m k salaším Dugaive a seběhneme zpět do údolí k městečku Kuqishte. Poslední stoupání k chatové osadě Leqinat už bude jen „cílovou rovinkou“.

25 km, ↑ 1 600 m, 6 hod. (V případě nouze se dá trasa zkrátit na 14,7 km / 500 m.)

Jednoznačně nejdelší, ale zřejmě nejkrásnější etapa treku. Během několika úvodních kilometrů se vyškrábeme na hřeben a překonáme vrcholky hor Maja e Bajrakut (2 078 m) a Pišljiv krš (2 131 m). Po krátkém seběhu se ocitneme v NP Prokletije a vystoupáme k Hridskému jezeru (1 980 m). Odtud je to jen co bys běžeckým střevícem dohodil (tj. 13 km) do města Plav, kde strávíme noc.

34 km, ↑ 1 500 m, 8 hod.

Etapa z města Plav do vesnice Vusanje není nějak extrémně náročná. Na 14 km vystoupáme téměř kilometrové převýšení, které na závěrečných 7 km seběhneme. Krásná etapa, která člověku rozšíří obzory a díky malebné vesničce Vusanje detailněji poznáme místní obyvatelstvo. 

21 km, ↑ 1 200 m, 4 hod.

Následující etapa není příliš náročná a jedná se o relativně krátkou trasu z černohorského Vusanje do albánského Thethu. První polovina trati vede k jezeru Ropojansko, za kterým se nachází albánská hranice. Odtud se začínáme setkávat s vojenskými opevněními, kterých je v Albánii požehnaně. Proběhneme kolem malebného jezera Liqeni i Pejes a po strmém sestupu do údolí nás čeká závěrečná rovinka do Thethu.

21 km, ↑ 800 m, 4 hod.

Hned na úvod nás čeká 6 km dlouhé stoupání, při kterém zdoláme 1 000 m převýšení. Následuje techničtější seběh do Valbone, odkud je možnost vzít na 7,5 km taxi a zkrátit si tak stereotypní běh po silnici. Tento náročný den bude zakončen 500 m závěrečným výstupem do vesnice Cerem, kde přespíme.

32,5 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

Poslední den přeběhu. Stejně jako předešlý den, tak i tento začneme několikakilometrovým stoupáním, v jehož závěru se dostaneme do sedla Aljuci (1 920 m). Odtud se vydáme mírně zvlněným zalesněným terénem k vesnici Doberdol a vystoupáme do sedla Ljukšterp (2 248 m). Od tohoto bodu následuje už jen seběh do osady Stanet e Bjeshkëve te Belegut, kde se vrátíme zpět k našemu autu. Parádní tečka za týdnem potu a dřiny!

25 km, ↑ 1 500 m, 6 hod.

Poslední den je věnován cestě domů. V případě teplého počasí se můžeme v Maďarsku vykoupat v jezeře a zpříjemnit si tak 14 hodinovou cestu domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

Jdu do toho!