Oliva

ŠPANĚLSKO

18. – 25. 10. 2023

11 990,- Kč
LETENKA ± 2 500,- Kč

6 – 9 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Víš, odkud pochází nejlepší horští běžci? No přece ze Španělska! A víš, proč jsou nejlepší? Protože tu můžou trénovat v teple po celý rok, baštit v zimě pomeranče utržené rovnou ze stromu a především tu mají super místa na lítačku! Takže pokud neholduješ dlouhým zimním večerům, chceš se zlepšit v horském běhání a poznat něco netradičního, jsi tady správně!

Zvu tě do kolébky trailového běhání, odkud si odneseš nejen vyrýsovaná lýtka, ale především obrovskou motivaci do nadcházející běžecké sezony. Kromě prozkoumání horských stezek na jihovýchodním pobřeží Španělska se seznámíme se zdejší kulturou a lahodnou gastronomií, která je pro oblast Valencie tak typická. V případě zájmu můžeme navštívit největší oceánografický park v Evropě nebo zajít na fotbalový zápas FC Valencie, hrající nejvyšší španělskou ligu. Na podzim tu také začínají dozrávat citrusy, takže si můžeme natrhat grepů, mandarinek a pomerančů, co jen hrdlo ráčí. Pohodovou atmosféru běžeckého kempu jen podtrhne sympatické ubytování nedaleko pláže, takže nebude nouze o večerní výklus podél moře při západu slunce. Nezní to jako ráj?

O této akci najdeš článek na mém osobním blogu – odkaz.

Tato výprava je určena pro středně pokročilé milovníky běhu po horách. Denní dávky budou kolem 20 kilometrů s tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Pokud se ti zrovna nebude chtít jít běhat, existuje celá škála dalších aktivit, které se tu dají provozovat (jízda na kole, skalní lezení, plavání apod.).

Všechny noci budeme trávit v samostatném rodinném domě. Jedná se o nemovitost, která se nachází v blízkosti moře a pláže. Ubytování disponuje dostatečným počtem postelí, místem na vaření, sušení věcí i aktivní odpočinek. V docházkové vzdálenosti se nachází obchody, restaurace či sladkovodní bazén.

Poletíme z Vídně přímým spojem do Valencie. Letenka není součástí ceny výpravy a stojí se zavazadlem cca 2 500,- Kč. Na letišti si půjčíme dvě auta, která nám pomůžou s přejezdy mezi jednotlivými lokacemi.

Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě. Kompletní seznam najdeš ZDE.

Jmenuji se Ondřej Švirák a jsem průvodcem této akce. Uspořádal jsem přes 50 výprav po celém světě. V roce 2017 jsem zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku a o rok dříve vytvořil český rychlostní rekord na korsické GR20. Kromě několika mistrovských medailí z orientačního běhu si nejvíce vážím 18. místa na UTMB – OCC (2016).

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Ubytování disponuje kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky půjčeným automobilům není problém jezdit pravidelně do velkého obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít tyčinky nebo gely.

Ke vstupu do Španělska je potřeba vlastnit občanský průkaz nebo pas.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem aut (nafta, dálniční poplatky apod.), zkušený průvodce, všechna ubytování, fotodokumentace, doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Přílet na letiště do Valencie. Přejezd na naši domovskou základnu do městečka Oliva, kde proběhne krátké seznámení nejen s programem, ale především s celou skupinou. Dáme pár pivek a pokecáme o běžeckých plánech další letošní rok.

Oblast kolem městečka Benissa je pro běžce populární díky náročnému závodu Perimetral, který se tu zhruba týden po našem kempu uskuteční. My se vydáme po stopách této legendární trati a oběhneme si první čtvrtinu okruhu.

21 km, ↑ 900 m, 3 hod.

Přesuneme se do vesničky Pedreguer, za kterou číhá překrásný a technický hřeben se zříceninou hradu Castle of Aixa. V historickém duchu budeme pokračovat i nadále, protože při seběhu z fotogenického hřebenu se mihneme okolo zámku Castellet Ocaive. Večer zajdeme na pivko s místním běžeckým oddílem, se kterým tu průvodce Ondra už několik měsíců trénuje.

20 km, ↑ 500 m, 2,5 hod.

Po prvních dvou náročnějších dnech trochu zvolníme a po ranní rozcvičce na pláži přejedeme do obce Murla. Odtud se vydáme na kratší výběh dalšího technicky atraktivního hřebenu a po 10 km vás průvodce opustí ve vesničce Benimaurell, kde si dáte sváču (pivko s tradiční španělskou bagetou) a Ondra mezitím doběhne pro auto. Cestou domů se zastavíme v pomerančovém sadu, kde si zaslouženě pošmákneme. Odpoledne bude následovat přednáška o projektu 26 Ultra, který průvodce Ondřej Švirák zrealizoval v roce 2017.

10 km, ↑ 650 m, 1,5 hod.

Nejnáročnější den výpravy. Zajedeme se podívat do vesnice Benitaia ležící pod legendárním hřebenem Penya de la Foradada. Populární je především kvůli ultramaratonu Botamarges, který se tu každoročně na podzim koná. Koukni na přiložené video, které Ondra sestříhal právě z tohoto závodu. Závěrečná část tréninku vede mezi pomerančovými sady, kam zaskočíme na lup.

27 km, ↑ 800 m, 4 hod.

Posuneme se na sever do oblasti Los Charcos de Quesa se svou netradiční přírodní scenérií – vodou vymletými údolími doplněnými průzračně modrými bazénky. Ideální hřiště na lítačku! 🙂 Odpoledne zajedeme do Valencie, kde se skočíme podívat do největšího oceánografického parku v Evropě a večer můžeme zajít na fotbalový zápas FC Valencie, hrající nejvyšší španělskou ligu. 

15 km, ↑ 500 m, 2 hod.

Zajedeme se podívat do města Dénia, které je populární díky pevnosti Castillo de Denia, kterou můžeme navštívit. Následně se proběhneme po útesech tyčících se nad městem a přemístíme se do vedlejšího městečka Xábia, kde si dáme oběd a ti největší otužilci se mohou jít opláchnout na překrásnou písečnou pláž. Podle počasí a chuti můžeme zvolit alternativní program a jít zkusit skalní lezení do jednoho z nejvyhlášenějších míst v oblasti.

10 km, ↑ 800 m, 2 hod.

Zajedeme se podívat do plážového města Calp. Nejdříve se proběhneme za městem na vrcholu kopce Olta, na místě parkoviště ugrilujeme chutnou svačinku a odpoledne se přemístíme na pláž. Kdo ještě bude plný sil, tak absolvuje 4 kilometrový výstup na ikonický kopec Penyal d’Ifac, který je nejmenším přírodním parkem ve Španělsku. V podvečer vás zavezu na letiště a následně odlet zpět domů.

13 km, ↑ 600 m, 2 hod.

Jdu do toho!