Mallorca

ŠPANĚLSKO

13. – 19. 3. 2024

12 990,- Kč

LETENKA ± 3 000,- Kč

6 – 10 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Pokud si myslíš, že je Mallorca jedním z nejpropařenejších míst v Evropě, tak… máš asi pravdu. Na druhou stranu má pravdu taky ten, kdo nazývá Mallorcu běžeckým rájem! Dá se tu celoročně běhat v kraťasech a místní hory táhnoucí se po celém severozápadním pobřeží nemají chybu! Pohoří se jmenuje Serra Tramuntana, je zapsáno na seznamu UNESCO a z jedné strany na druhou ho spojuje dálková trasa GR 221. Tato stezka začíná ve vesnici Sant Elm, končí v městečku Pollença a celkově délka trasy má 120 kilometrů s 5 000 metry převýšení. Jelikož jsou městečka rovnoměrně rozeseta zhruba každých 25 kilometrů, jedná se o ideální místo na vícedenní přeběh!

Minulý rok jsme zde pořádal běžecký kemp a místní hory mě naprosto učarovaly. Pohoří je protkáno fotogenickými stezkami, které vedou rozkvetlými sady a výhledy na blankytně modré moře. Někoho dokáže překvapit, jak je relativně krátké pohoří Serra Tramuntana pestré. Chvíli klopýtáte po kamenných pěšinkách, jindy kličkujete tajuplnými vesničkami a po pár minutách se zase motáte v rozkvetlém mandloňovém sadu. Na své se zde přijde každý nadšenec do horského běhání a stačí Ti při tom jen 5 dní dovolené. Jdeš do toho s námi?

O této akci najdeš článek na mém osobním blogu – odkaz.

Denní dávky budou mezi 18 – 33 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena minimálně středně pokročilým horským běžcům. Za 5 dní zdoláme 126 km / 5 000 m. 

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelů, horských chat a penzionů. Stan se spacákem nebudeš potřebovat 🙂 První a poslední den se spí v Palmě na stejném ubytování – můžeš si zde nechat civilní oblečení.

Poletíme z Vídně přímým spojem do Palma de Mallorca. Letenka není součástí ceny výpravy a k 2. 2. stojí se zavazadlem 2 500,- Kč. Na start treku a následně zpět se dostaneme pomocí autobusu.

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Jmenuji se Petr Remeš a jsem průvodcem této akce. Vystudoval jsem architekturu a živím se jako grafický designér, ale už od mala jsem nejraději stejně někde venku na horách. Mám za sebou různé běžecké výzvy, širokou paletu ultra závodů a sem tam pak i nějaké orienťáky. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů nebo rogainingů. Zastávám zkrátka heslo, že člověk musí nejdřív trochu trpět, aby pak dokázal ocenit pohodu. Ale neboj, na mých výpravách je toho utrpení jen přiměřené množství.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet. Jakmile se naplní minimální počet účastníků, dáme pokyn k nákupu letenky.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. Je potřeba počítat s tím, že jídlo v restauraci vyjde i s pitím na cca 25 EUR a snídaně cca 10 EUR. 

Ke vstupu na Mallorcu Ti stačí občanský průkaz. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je zkušený průvodce, doprava na místě, všechna ubytování, fotodokumentace, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Odlet z Vídně do Palma de Mallorca. Odjedeme na ubytko, kdy si necháme věci a vyrazíme prozkoumat město. Večer si dáme seznamovací večeři a pár pivek u moře. Jen bacha, ať to s pitím moc nepřeženeš!

Ráno se autobusem přesuneme do městečka Port d’Andratx, odkud GR 221 startuje. Úvodní etapa bude ve znamení úchvatného výhledu na ostrov Dragonera. Stezka se klikatí nad mořem a občas z té parády zapomene koukat pod nohy. Na to pozor, je to tu samej šutr a skvěle si tak na začátku sezony zlepšíš techniku! Začátek trasy stoupá až k vrcholu Puig d’en Ric (319 m) a následuje seběh do vesnice Sant Elm. Následuje druhé stoupání do výšky 470 metrů a zbytek trasy je buď po rovině nebo mírně z kopce. Příjemná úvodní etapa!

12 km, ↑ 700 m, 3,5 hod.

Úvodní třetinu druhého dne budeme opět lemovat mořské pobřeží a vychutnáme si výhledy na blankytně modré moře. Proběhneme vesničkou Estrellencs a Banyalbufar a odtud již zamíříme do vnitrozemí, kde nejdříve strmě vystoupáme do sedla Coll des Pi a zaženeme žízeň v městečku Esporles, kde strávíme další noc.

27 km, ↑ 1 300 m, 5,5 hod.

Že už Tě pomalu bolí nohy? Tak to si je protáhneš úvodním výstupem na vrchol kopce Mola de sa Comuna (714 m) a seběhneme do horského městečka Valldemossa. Pokud si však ráno nedokážeš představit bez ranní kávy, zde si ji můžeš naplno vychutnat. Zbytek dne se budeme pohupovat nahoru a dolu, než dorazíme do romantického města Sóller. Sollér je populární hlavně díky starému dřevěnému vláčku a pomerančovými sady. Už sis někdy trhal pomeranč za běhu? Že ne?! Nejvyšší čas to napravit! Jedná se sice o nejdelší etapu celého přeběhu, ale máme na její realizaci celý den.

33 km, ↑ 1 600 m, 7 hod. 

Čtvrtá etapa bude tou nejtěžší. Nebudu Ti mazat med kolem pusy – tohle bude záhul! Začínáme téměř v nule a musíme se dostat do 1 200 metrů. Malebným údolíím se dostaneme k přehradnímu jezeru Cúber. Jedná se o rezervoár pitné vody, takže na koupání zapomeň. Nemusíš být smutný. Při stoupání do nejvyššího bodu (sedla Coll des Prat) se vykoupeš ve vlastní šťávě, takže o nic nepřijdeš! 🙂 Odtud je to jen kousíček do kláštera Lluc postaveného ve 13. století, kde strávíme další noc.

 

27 km, ↑ 1 700 m, 6,5 hod.

Závěrečná etapa bude už jen za odměnu. Cestou do čtyři kilometry vzdáleného sedla Coll de sa Font vystoupáme veškeré převýšení dnešního dne a odtud už to bude jen seběh. Proběhneme mandlovými sady a než se nadějeme, budeme posledních pár kilometrů před městem Pollença. Ani to nebolelo, že? Dáme si za odměnu oběd, sedneme na bus a přejedeme do hlavního města Palma de Mallorca. Zde se ubytujeme, dáme sprchu, převlečeme se do čistého a vyrazíme do víru města.

 

18 km, ↑ 300 m, 3 hod.

Podle času a chuti prozkoumáme hlavní město. Navštívíme katedrálu Panny Marie, koukneme na maurský palác Almudaina a ochutnáme věhlasné dobrůtky v 100 let starém pekařství Forn Teatre. Pokud budeme mít čas, skočíme na Oliver market a dáme si rozlučkový coctail v jednom z místních vyhlášených barů. Pak už se přesuneme na letiště a vyrazíme domů.

Jdu do toho!