Madeira

PORTUGALSKO

3. –  11. 11. 2023

15 990,- Kč

LETENKA ± 10 000,- Kč

6 – 8 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Co miluji na běhání po horách? Především volnost. Nic ti nebrání vydat se, kamkoliv tě nohy zavedou bez zbytečně těžkého batohu na zádech a především můžeš zdolat během krátké doby velké množství kilometrů. Když jsem se minulý rok poprvé dostal na Madeiru, okamžitě si mě získala svou divokou surovostí a naprosto přesně charakterizovala ideální krajinu pro aktivní dovolenou. Stala se mým „běžeckým Disneylandem“ 🙂

Madeiru bych popsal jako pohoří uprostřed moře, které si s tebou pohrává svým nevyzpytatelným počasím. V jednu chvíli jsi bičován deštěm a pár minut na to se dostaneš o kousek výše, kde svítí sluníčko a sleduješ pod sebou nadýchanou peřinu z mraků. Často se zde pohybuješ kolem levády (zavlažovacího kanálu), pod tebou se nachází hluboká rokle, kolem bují vegetace neskutečných barev a tvarů a ve vzduchu se mísí všemožné exotické vůně. Jedná se o krajinu jak vystřiženou z Jurského parku a vlastně bych se vůbec nedivil, kdyby na nás z bujné vegetace vyběhl Tyrannosaurus rex 🙂 Nádhera!

O této akci najdeš článek na mém osobním blogu – odkaz.

Denní dávky budou od 7 do 24 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 10 dní zdoláme 160 km / 10 000 m.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí soukromého apartmánu. Všechna ubytování disponují dostatečným počtem postelí, místem na vaření, sušení věcí i aktivní odpočinek.

Na Madeiru se poletí přímým spojem z Prahy. Letenka není součástí ceny výpravy a stojí se zavazadlem cca 10 000,- Kč. Na ostrově se budeme přepravovat dvěma vypůjčenými automobily a není tak problém se kdykoliv a kamkoliv přesunout. 

Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě. Kompletní seznam najdeš ZDE.

Jmenuji se Petr Remeš a jsem průvodcem této akce. Vystudoval jsem architekturu a živím se jako grafický designér, ale už od mala jsem nejraději stejně někde venku na horách. Mám za sebou různé běžecké výzvy, širokou paletu ultra závodů a sem tam pak i nějaké orienťáky. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů nebo rogainingů. Zastávám zkrátka heslo, že člověk musí nejdřív trochu trpět, aby pak dokázal ocenit pohodu. Ale neboj, na mých výpravách je toho utrpení jen přiměřené množství.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Ubytování disponuje kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky půjčeným automobilům není problém jezdit pravidelně do velkého obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít tyčinky nebo gely.

Ke vstupu do Portugalska je potřeba vlastnit občanský průkaz nebo pas.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem aut (nafta, dálniční poplatky apod.), zkušený průvodce, všechna ubytování, fotodokumentace, doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Přílet na letiště do Funchalu. Podle času příletu nákup potravin a přesun do sedla Ribeiro Frio, kde zrealizujeme úvodní trénink po levádě Furado. Pokud přiletíme až odpoledne, vymyslím lehčí alternativu trasy. V sedle se nachází pstruhová farma, kterou můžeme navštívit. Nocleh na následující 2 noci bude zajištěn v rodinném domě v obci Arco de São Jorge. V docházkové vzdálenosti se nachází pláž a sladkovodní bazén. Ideální na regeneraci! 🙂

7,5 km, ↑ 450 m, 1 hod.

Z obce Ilha se po stejnojmenné stezce dostaneme až na nejvyšší vrchol ostrova, Pico Ruivo (1 862 m). Odtud budeme pokračovat do sedla Pico do Coelho a následně začneme klesat cestou „Vereda Achada do Teixeira“ zpět do naší domovské vesnice Arco de São Jorge. Podle času a chuti se odpoledne vydáme poznávat kulturní a gastronomické zákoutí ostrova 🙂

 

24 km, ↑ 1 600 m, 4 hod.

Z obce Faja do Penedo budeme stoupat vzhůru na rozcestí pod nejvyšší horu ostrova, Pico Ruivo. Následuje techničtější úsek k rozcestí Boca das Torrinhas a seběh zpět do údolí po levádě Tornos. Stejně jako předešlý den, tak i dnes se vydáme do kulturního víru Madeiry 🙂 Můžeme například vyrazit lodí na sledování velryb a delfínů.

 

16 km, ↑ 1 100 m, 2,5 hod.

Od rozcestí Boca da Encumeada se vydáme technickým hřebenem směrem k Pico da Encumeada, načež seběhneme stezkou Vereda do Urzal do vesnice Faja Escura. Odtud vystoupáme do sedla Relvinha, odkud je možnost vystoupit na Pico Grande (1 654 m) a traverzovou cestou zpět k autu k rozcestí Boca da Encumeada.

 

17 km, ↑ 1 400 m, 3 hod.

Po náročném tréninkovém bloku budeme mít trochu volnější den. Vyjedeme autem pod třetí nejvyšší vrchol ostrova, Pico do Areerio (1 818 m), kde se nachází populární meteo stanice, a odtud buď volnou chůzí, nebo indiánským během zdoláme další úsek závodní trati. Obejdeme vrchol Pico das Torres (1 851 m) a skalními tunely, resp. zářezy se dostaneme opět na nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo (1 862 m). Stejnou cestou se dostaneme zpět k autu. Projdeme si hlavní město ostrova, Funchal, dáme si obědo-večeři a projdeme si největší pamětihodnosti.

 

14 km, ↑ 800 m, 4,5 hod.

Přesuneme se do východnější části ostrova zvané Rabacal. Toto místo je populární díky několika vodopádům na řece Riberia Grande. Strávíme tu většinu dne probíháním několika přilehlých levád (25 Fontes, Risco a Rocha Vermelha) a skočíme na oběd do jednoho z místních podniků. Průvodce mezi tím zaběhne pro auto a po obědě se můžeme zchladit v blankytně modré řece Riberia Grande. Minulý rok jsme zde našli překrásné místo na koupání, kde nejsou žádní lidé – stojí to opravdu za to! 🙂

21 km, ↑ 800 m, 3 hod.

Probíhání závěrečné části trati mezi Porto da Cruz a Machicem, kterou mají všechny jednotlivé trati společnou. Fotogenická „Verada do Larano“ zaříznutá do skalních útesů je jedním z nejkrásnějších míst trati závodu Madeira Island Ultra-Trail.

22 km, ↑ 1 500 m, 4 hod.

Přejedeme k vodní nádrži “Lagoa da Portela”, odkud se vydáme po stezce Furado a následně se napojíme na levádu Bezerro. Kolem kempoviště Chão das Feiteiras se dostaneme kolem místa “Lajedo” zpět k autu. Vzhledem k blížícímu se závodu je možné zvolit kratší alternativu. Odpoledne navštívíme nedaleké městečko São Vicente, kde si prohlédneme rumové fabriky, a s lehkým krokem si projdeme fotogenické útesy lemující obec.

 

18 km, ↑ 800 m, 2,5 hod.

Výběh k nejvýchodnějšímu bodu ostrova (Ponta de São Lourenço) a jedná se o jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších míst Madeiry. Celá Ponta de São Lourenço má malou nadmořskou výšku, takže nezachycuje oblaka postupující nad oceánem (převážně od severovýchodu). Výsledkem je velmi suché místní klima, podobné klimatu nedalekých ostrovů Desertas. Odpoledne odlet z letiště ve Funchalu zpět do ČR.

 

8 km, ↑ 300 m, 1 hod.

Jdu do toho!