Karpaty
UKRAJINA
1. – 10. 7. 2022
12 990,- Kč
5 – 8 osob
ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ
721 169 595
UKRAJINA
1. – 10. 7. 2022
12 990,- Kč
5 – 8 osob
ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ
721 169 595
Běžecky, nalehko s naprostým minimem vybavení. Rozhodli jsme se tímto stylem zdolat nejvyšší hřeben ukrajinského oblouku Karpat s nejvyšší horou Ukrajiny, Hoverlou (2 061 m). Nenajde se příliš lidí, kteří touží po náročném šestidenním přeběhu, kdy každý den zdolají průměrně 30 kilometrů. Pokud patříš mezi ně, je tahle akce určena právě pro tebe!
Nebudu ti mazat med kolem huby, může pršet a foukat silný vítr. Možná nás potká nějaká ta bouřka a existuje reálná šance, že se místy popasujeme i se zbytky sněhu. Bude to dřina a na řadu přijdou ty krásné vlastnosti, které často potkáme jen na horách. Houževnatost, sebezapření a překonání se nechť jsou naším doprovodem. Naopak, pokud bude pěkně, bezvětří a pod nohama nekonečně zelený hřeben polonin, bude to lahoda pro duši a tělo. Nechme se překvapit, jak to dopadne!
Denní dávky budou mezi 14 – 35 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 6 dní zdoláme 160 km / 7 000 m.
Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo v soukromém ubytování. Pouze první noc přeběhu se spí na horské salaši, kde je potřeba mít vlastní spacák. Všechny informace Ti sdělí včas průvodce.
Pojedeme 9-ti místnou dodávkou a většinu času bude řídit průvodce. Po předchozí domluvě se na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad.
Jmenuji se Ondřej Švirák a jsem průvodcem této akce. Uspořádal jsem přes 50 výprav po celém světě. V roce 2017 jsem zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku a o rok dříve vytvořil český rychlostní rekord na korsické GR20. Kromě několika mistrovských medailí z orientačního běhu si nejvíce vážím 18. místa na UTMB – OCC (2016).
Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.
Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny.
Ke vstupu na Ukrajinu je potřeba vlastnit cestovní pas s minimálně půlročním přesahem platnosti po skončení výpravy. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.
Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.
V ceně výpravy je pronájem auta (nafta, dálniční poplatky apod.), zkušený průvodce, všechna ubytování, fotodokumentace, doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.
V ceně výpravy není jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.
Odjezd z Brna ve 21:00. Pojedeme přes Maďarsko a rychlost přejezdu je přímo závislá na plynulosti hraničního přechodu s Ukrajinou.
Dáme si snídani ve městě Khust, kde také směníme peníze a doplníme zásoby. Odpoledne přejedeme do vesnice Bohdan a půjdeme se proklusnout do salaše, kde strávíme 1. noc přeběhu a doneseme si sem vybavení. Vrátíme se zpět do vesnice Bohdan a dáme si něco dobrého na zub v místní restauraci.
Už první den přeběhu nebude procházka růžovou zahradou. Hned od začátku musíme zdolat téměř 1 300 metrů vysoký kopec. Dobrou zprávou je, že se stoupá relativně zvolna po hřebeni a kopec je rozložen do 16-ti kilometrů. Druhá polovina trasy bude už jen po rovince nebo mírně z kopce. Spát budeme u místních farmářů na salaši.
30 km, ↑ 1 300 m, 6,5 hod.
Druhý den bude o fous jednodušší, než ten první. Naštěstí se budeme nacházet na hřebeni a pokud nám bude přát počasí, užijeme si překrásných výhledů na pohoří Černohorská polonina. Po úvodních pěti kilometrech ve zvlněném terénu se budeme muset vydrásat o 700 metrů výše na starou meteorologickou stanici nacházející se na vrcholu kopce Pop Ivan (2 022 m). Zbylé 2/3 trasy jsou více méně po rovině nebo z kopce a budeme spát pod Hoverlou v hotelu Zarosliak.
28 km, ↑ 1 000 m, 6 hod.
Ranní rozcvička bude ve znamení výstupu na nejvyšší horu Ukrajiny, Hoverlu (2 061 m). Po tomto intenzivním (3 km / 750 m) zahřátí bude následovat 7 kilometrů dlouhý seběh a rovinka před další náročnou stojkou v podobě hory Petros (2 020 m), na kterou vede 1,3 kilometrů dlouhá trasa s převýšením 450 metrů. Druhá polovina trasy už je na pohodu a jedná se o seběh do vesnice Trostianets, kde si dáme večeři a přespíme v místním penzionu.
27 km, ↑ 1 100 m, 6 hod.
Tento den bude odpočinkovějšího charakteru. Čeká nás sice největší převýšení z celého výběhu, ale trasa je o polovinu kratší. Jelikož nechceme riskovat zranění, půjdeme tento den úplně volně nebo pěšky. První 2/3 trasy jsou do kopce a poslední třetina z kopce do ski resortu Dragobrat, kde složíme hlavu.
14 km, ↑ 1 400 m, 3,5 hod.
Vzdálenostně nejdelší, ale převýšením nejpohodovější den, který si troufám tvrdit, že bude i nejpestřejší. Čeká nás výstup na vrchol hory Stig (1 704 m), čímž během tří kilometrů zdoláme většinu převýšení a zbytek dne se můžeme kochat nádhernými výhledy. Přeběhneme přes kopec Gerisaska (1 762 m) a Tempa (1634 m) až do malebné vesnice Usť-Čorna, kde si dáme za odměnu šašlik.
34 km, ↑ 500 m, 6 hod.
Poslední den běhu si můžeš zkrátit trasu na 24 kilometrů (450 m převýšení) nebo si stopnout auto do Koločavy. To by však byla škoda! Připravil by ses tak o parádní výstup na nejvyšší horu pohoří Krásná, Syhlanskyj (1 563 m). Závěrečný den je sice z hlediska převýšení náročný, ale rozhodně stojí za to a odměnou nám bude překrásný výhled na údolí Koločavy, které je i naší cílovou destinací. Tady nás bude na Četnické stanici čekat paní domácí, která nám uvaří něco dobrého a večer si skočíme do místní sauny.
29 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.
Volnější (rezervní) den, který věnujeme poznávání okolí a zasloužené regeneraci. Projdeme Koločavu, zajdeme k hrobu Nikoly Šuhaje a do kostela svatého Ducha. Pokud bude čas a chuť navštívíme medvědí osadu a také okoukneme jezero Synevyr, kam často jezdil se svým skautským oddílem Jaroslav Foglar. Kdo bude chtít, může si vyklusat namožené nohy. Průvodce zatím skočí pro auto a vybavení. Večer si uděláme závěrečný večírek spojený s dalším saunováním.
Poslední den je věnován cestě domů. V případě teplého počasí si můžeme dát v Maďarsku koupačku a zpříjemnit si tak 10-ti hodinovou cestu domů.