Země ledu a ohně

ISLAND

22. – 30. 6. 2024

24 990 ,- Kč

LETENKA ± 8 000,- Kč

5 – 9 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Island není jen severský ostrovní stát. Island je jiná planeta! Na světě neexistuje moc míst, kde bys mohl bezpečně sledovat aktivní sopku chrlící kubíky lávy a o pár kilometrů dál si užívat pohled na tyrkysově modré ledovce. Pomocí větru a deště Ti dá jasně najevo, kdo je tady pánem. Následně Ti vyrazí dech svou pestrostí a kreativností a ty si uvědomíš, že tahle drsná země umí ocenit snahu. Island je jako diamant. Vznikl díky obrovskému tlaku a trvalo miliony let, než se vytvaroval do své dech beroucí podoby. Tenhle kout světa si Tě omotá kolem prstu. Vyrazíš s námi proběhat tuhle surovou zemi ledu a ohně? Zveme Tě na naší běžeckou expedici!

Nalijme si čistého vína. Tahle akce nebude zadarmo. A to nejen po finanční stránce, ale především po té fyzické a psychické. Představ si vysoce koncentrovaný koktejl deště, bahna a potu, který smícháš se špetkou napětí, silné vůle a odříkání. Co z toho vznikne? Týdenní expedice do jednoho z nejkrásnějích outdoorových míst na světě, ze které Ti spadne brada až na zem! Díky běžeckému formátu výpravy uvidíš během sedmi dnů tolik, co průměrný turista za dvojnásobnou dobu. Kromě každodenního výběhu se vykoupeme v termálních jezerech, navštívíme aktivní sopku, projdeme se kolem lávové řeky, zaposloucháme se do praskání ledovce, necháme se ohromit velikostí mořských útesů, užijeme si vodopády mraků a mraky vodopádů a v neposlední řadě poznáš devět dalších stejně šílených duší, se kterými si naplno užiješ tuhle nespoutanou jízdu! Tak na co ještě čekáš?! 🙂

O této akci najdeš článek na mém osobním blogu – odkaz.

Denní dávky budou mezi 15 – 30 kilometry s více než 1 000 m převýšením v v hornatém a technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 7 dní zdoláme 150 kilometrů s cca 6 000 metry převýšení.

Čtyři dny budeme spát v pohodlí penzionu nebo hostelu a zbylé čtyři noci budeme ve stanu v kempu, kde je veškeré vybavení včetně sprchy. kuchyně a možnosti vyprat a usušit si oblečení s vybavením. Ubytka na Islandu jsou nadstandardně vybavena.

Na Island se dá letět přímým spojem buď z Prahy nebo z Vídně. V Reykjaviku si půjčíme dvojici aut, se kterými objedeme všechny lokace. Pro řízení druhého auta budeme potřebovat zkušeného řidiče z řad účastníků.

Na Islandu je velmi nestálé počasí a je potřeba počítat s mokrou variantou. Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě a na procházky přírodou. Seznam vybavení najdeš ZDE.

Jmenuji se Jan Bořil a jsem průvodcem této akce. První běžecké závody jsem absolvoval už ve třech letech. Jo, bylo to s tátou za ruku, ale to se přece taky počítá. Orienťák mě provází od nejmladšího dětství a jestli máš jednu jistotu, tak, že se se mnou neztratíš. S přibývajícím věkem rostly i záliby a na čas jsem vystihl i zlaté období juniorského věku ve skyrunningu. Závodit jsem skoro přestal, ale běhat po horách mě bavit nikdy nepřestalo – Madeira, Mallorca, Jabal Toubkal, Ararat, Triglav, Zugspitze, Kebnekaise, Alpy, Balkán… Ze sedavé kanceláře do hor vypadnu pořád rád a budu rád, když se ke mně přidáte.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Většina ubytování disponuje kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky půjčeným automobilům není problém jezdit pravidelně do velkého obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít tyčinky nebo gely.

Ke vstupu na Island je potřeba vlastnit občanský průkaz nebo pas.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem aut (nafta, pojištění apod.), zkušený průvodce, všechna ubytování, foto + video dokumentace, doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není letenka, jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Odletíme z Prahy nebo z Vídně do Reykjavíku. Podle příletu na Island si půjčíme auta a vyrazíme projít si hlavní město. V případě zájmu se můžeme jít proklusnout. Večer si dáme pivko a představíme si přesný program na následující dny.

Ráno vyrazíme na výběh do oblasti Hringur um Hengil, kde se provedeme první seznámení s islandskými traily. Jedná se o místo, které je populární díky geotermálním pramenům, takže si po tréninku prohřejeme zmožená těla v padesátistupňové řece. Odpoledne navštívíme sopečné kráterové jezero Kerið, kolik kterého podnikneme krátkou procházku.

 

29 km, ↑ 1 200 m, 4 hod.

Přemístíme se do Duchových hor, kde strávíme následující dva dny. Oblast Landmannalaugar leží ve výšce 600 m nad mořem a je druhou největší geotermální oblastí na Islandu. Tento den pronikneme rovnou do srdce Duhových hor a dáme si okruh od chaty Skagfjörðsskáli. Popasujeme se se strmými svahy kopce Tindfjöll (625 m) a na vlastní kůži otestujeme při brodění teplotu řeky Krossá. Odpoledne si dáme krátký pěší výlet okruhem Rangárþing eystra, kde zkontrolujeme 60-ti metrový vodopád Seljalandsfoss a Gljufrafoss. Opravdu krásná podívaná!

 

21 km, ↑ 1 000 m, 3 hod.

Vyrazíme na místo zvané Fimmvörðuháls. Věř, že se pod tímto těžko vyslovitelným názvem ukrývá jeden z nejkrásnějších treků celého Islandu. Fimmvörðuháls je průsmyk mezi ledovci Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull a do češtiny ho lze přeložit jako Průsmyk pěti kamenných mužíků. My se do samotného sedla kvůli množství sněhu nejspíše nedostaneme, ale absolvujeme okruh přes celou kaskádu fotogenických vodopádů. Tím nejznámějším je Skógafoss, který je přes 25 metrů široký a přes 60 metrů vysoký. Odpoledne se vydáme do Dyrholaey, což je tzv. brána Islandu se zkamenělými trolly. Skočíme se podívat na tyto monumentální skály sopečného původu a také se projdeme po pláži tvořené černým sopečným pískem. Není divu, že patří mezi nejkrásnější netropické pláže světa!

 

26 km, ↑ 1 100 m, 3,5 hod.

Odpočinkovější den, v rámci kterého se vydáme buď pěšky nebo běžecky přes kaňon Remundargil až ke skalní římse, ze které jde krásně vidět na ledovec Huldujökull. Po obědě se přemístíme do kaňonu Fjaðrárgljúfur. Tento 100 metrů hluboký a 2 km dlouhý kaňon vyhloubila do okolní krajiny ledovcová řeka Fjardrá a určitě by neměl uniknout naší pozornosti.

 

15 km, ↑ 750 m, 2 hod.

Navštívíme národní park Vatnajökull, kterému vévodí stojnojmenný ledovec. Je druhým největším národním parkem v Evropě a je zapsán na seznam UNESCO. My se proběhneme podél ledovce Skaftafellsjökull a doběhneme až na vrchol kopce Kristínartindar (1126 m), odkud budeme mít perfektní rozhled na okolní krajinu. Podle množství sněhu a sjízdnosti horských silnic se rozhodneme, jestli navštívíme další část Duhových hor nebo jestli se přesuneme do národního parku Þingvellir, který taktéž náleží pod UNESCO. Cestou se zastavíme na koupačku v termálech.

 

18 km, ↑ 1 100 m, 2,5 hod.

Navštívíme národní park Þingvellir. Koukneme na kostel Þingvallabær, proběhenem se podél největšího islandského jezera Þingvallavatn a vydáme se k ruinám staré chalupy Skógarkot. V oblasti NP Þingvellir vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Také se skočíme podívat na vodopád Öxarárfoss a Þórufoss. Odpoledne se přemístíme do Reykjavíku. Projdeme si město a skočíme si na nějakou dobrou večeři. Průvodce Ondra tu má také jednoho dobrého kamaráda, který tu už několik let žije a ukáže nám město z pohledu místňáka.

 

22 km, ↑ 800 m, 2,5 hod.

Poslední den před odletem se vydáme na západní cíp ostrova, kde se proběhneme po vysokých útesech mořem nespoutaného pobřeží. Skočíme se podívat k sopce Fagradalsfjall, která tu v července 2023 začala soptit. Kdo ví, třeba se na nás usměje štěstí a sopka bude stále aktivní. Večer přesun na letiště a hurá domů.

 

18 km, ↑ 350 m, 2,5 hod.

Podle času odletu si buď ještě více projdeme město Reykjavík nebo zamíříme ráno rovnou na letiště a poletíme domů.

Jdu do toho!