Hochschwab

RAKOUSKO

27. 9. –  1. 10. 2023

7 990,- Kč

5 – 8 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Hochschwab je královstvím horské přírody, kde kromě turistických značených cest a dvou možností přenocování přímo na hřebenu nenajdete žádnou „infrastrukturu“. Přesně takhle zní úvodní věta článku o tomto horském masivu , která vystihuje myšlenku, proč jsme se rozhodli uspořádat běžeckou výpravu právě sem. Relativně krátká akce na delší prodloužený víkend pro každého, kdo chce na chvíli vypadnout ze spárů civilizace a zapomenout na její shon.

Hochschwab tvoří výrazný vápencový hřeben položený asi 100 kilometrů jihozápadně od Vídně, což je z Brna jen co bys kamenem dohodil. K severu spadá strmě do divokého údolí Salzy, jižní svahy Hochschwabu, které se sklánějí do údolí řeky Mury, jsou o něco pozvolnější. Bylo by krásné ztratit se na konci září v opuštěných rumunských Karpatech, kde kromě pastevců nepotkáte živou duši, ale na pět dní je to přeci jen trochu daleko. Hochschwab nám nabízí bližší a civilizovanější alternativu a jeho atraktivní hřeben nabízí ideální podmínky pro běžecká dobrodružství. Je to opravdu krásný kout země, kam se vždy rád vracím. Tak na co ještě čekáš? Přidáš se k nám?

Denní dávky budou mezi 15 – 25 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 5 dní zdoláme 70 km / 3 700 m.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí soukromého apartmánu. Stan se spacákem není potřeba. Ubytování disponuje kuchyňkou a možností si každý den umýt a usušit věci s vybavením.

Pojedeme z Brna 9-ti místnou dodávkou, kterou bude řídit náš průvodce.

Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě. Kompletní seznam najdeš ZDE.

Jmenuji se Petr Remeš a jsem průvodcem této akce. Vystudoval jsem architekturu a živím se jako grafický designér, ale už od mala jsem nejraději stejně někde venku na horách. Mám za sebou různé běžecké výzvy, širokou paletu ultra závodů a sem tam pak i nějaké orienťáky. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů nebo rogainingů. Zastávám zkrátka heslo, že člověk musí nejdřív trochu trpět, aby pak dokázal ocenit pohodu. Ale neboj, na mých výpravách je toho utrpení jen přiměřené množství.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Ubytování disponuje kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky autu je možnost zajet si kdykoliv nakoupit do obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít tyčinky nebo gely.

Ke vstupu do Rakouska Ti stačí pouze občanský průkaz.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem auta (nafta, dálniční poplatky apod.), zkušený průvodce, ubytování, fotodokumentace, doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Odjezd z Brna v poledne, po příjezdu a ubytování seznamovací klus kolem jezera Erlaufsee. Když se nám bude chtít, můžeme hned první den společně vyrazit na večeři do města. 

9,8 km, ↑ 240 m, 1,5 hod.
Po snídani sedneme zhruba na 20 minut do auta a vyjedeme do sedla pod sousední horský masiv Veitsch Alpe, kde absolvujeme běžeckou etapu v okolí nejvyšší hory Hohe Veitsch (1 981 m). V průběhu výběhu bude možnost se občerstvit v horské chatě Graf Meran Haus, a pokud budou dobré podmínky, budeme se moct pokochat dalekými výhledy na jih. Pokud budeme mít energii, můžeme si trasu o nějaké 3 km prodloužit. Odpoledne můžeme věnovat odpočinku a gastro turistice v místních malebných vesničkách.

13,1 km, ↑ 1 200 m, 3 hod.
Jelikož je třetí den krizový, rozhodneme se podle chuti a fyzické výkonnosti, jakou etapu zvolit. Dohromady máme připravené 4 různé varianty mezi 10 až 20 kilometry s převýšením kolem 1 000 metrů (ale může být i víc). Asi nejhezčí trasa vede přes Göllerhütte, což je nejvýše položená chata v Dolním Rakousku. Odpoledne skočíme na kafe v městečku Mariazell. Prozkoumáme město s bazilikou a pokud bude chuť, můžeme se projet lanovkou na kopec Bürgeralpe (1 270 m) a zpět sejít pěšky.

Mezi 10 až 20 km, ↑ 1 000 až 1 400 m, 3 – 5 hod.
Tento den absolvujeme královskou etapu na nejvyšší horu Hochschwabu, a tím je, nepřekvapivě, stejnojmenná hora Hochschwab se svými 2 277 metry. Máme připravené dvě různě dlouhé varianty, ale ani jedna z nich není zadarmo. Uvidíme, co nám počasí a narůstající únava dovolí. Na start etapy dojedeme autem (cca 25′), stejně tak z cíle zpět na ubytování.

Mezi 25 až 28 km, ↑ 1 600 až 1 800 m, 6 – 7 hod.
Závěrečný den bude z velké části o putování podél řeky Erlauf, ale nenech se zmást, poběžíme proti proudu, takže to nebude žádná rovina. Auto necháme u nádraží Gösing a po červené značce doběhneme až do městečka Mitterbach am Erlaufsee. Zde si skočíme na oběd a průvodce během toho skočí zpět pro auto. Odpoledne se přesuneme zpět do Brna, očekávaný příjezd je ve večerních hodinách.

15,5 km, ↑ 850 m, 3 hod.

Jdu do toho!