Risnjak

CHORVATSKO

17. –  22. 10. 2023

10 490,- Kč

5 – 8 osob

ONDŘEJ ŠVIRÁK
ONDRA@TRAILADVENTURES.CZ

721 169 595

Už jsi slyšel o národním parku Risnjak, kde v hlubokých lesích mezi vápencovými skalami, vlci a rysi dávají dobrou noc? Vyběhni na nejvyšší vrchol Istrie, 1 401 metrů vysokou horu Vojak přímo od pláže a pak zase zpět. Věř mi, že tu zmrzku na promenádě, vychlazené pivo, a nohy v osvěžujícím moři si užiješ stokrát víc, než ten tuctový dovolenkář. Půlka října, příroda se barví do podzimních barev, dávno pryč jsou parné dny, ale sluníčko stále ještě příjemně hřeje, na pláži máš místa, kolik chceš a moře je pořád ještě osvěžující. Ideální čas proběhat divokou přírodu s výhledy na jadranské vlny tisíc metrů pod tebou. Výběhy budou vždy jednodenní s návratem na ubytování.

Naším cílem bude národní park Risnjak, království bukovo-jedlových lesů, ze kterých vystupují vápencové skály jako jednotlivé vrcholy. Národní park je obýván šelmami jako je vlk, medvěd, ale i kamzíky a jeleny. A taky rys ostrovid, podle kterého dostal národní park své jméno. Nejvyšším vrcholem je Veliki Risnjak (1 528 m), kterému zdatně sekunduje Snježnik (1 505 m). Na oba vrcholy vyběhneme, inspirací nám bude trasa závodu Risnjak Trail, který patří mezi nejkrásnější závody v Chorvatsku a je také součástí místní Salomon Golden Trail Serie. Pohoří Učka se majestátně zvedá nad palmami promenády v Opatiji. Na snídani čerstvý croissant a potom vzhůru od moře až na vrchol nejvyšší hory v okolí – Vojak (1 401 m). Odměnou nám budou výhledy na moře a ostrovy Cres a Krk a proběhneme si ty nejkrásnější traily, na kterých se běhají závody Istria 100 by UTMB nebo Učka Trail Salomon National Golden Trail Series.

Denní dávky budou mezi 15 – 40 kilometry s více než 1 700 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 6 dní zdoláme cca 115 km / 4 000 m.

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí soukromého apartmánu. Stan se spacákem není potřeba. Každý den si tak můžeš vyprat a usušit oblečení.

Pojedeme z Brna 9-ti místnou dodávkou, kterou bude řídit náš průvodce.

Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě. Kompletní seznam najdeš ZDE.

Jmenuji se Tomáš Maceček a jsem průvodcem této akce. Vždycky jsem miloval pohyb a přírodu, jezdil s oddílem na tábory a výpravy, a s rodiči místo k moři do Tater. Nikdy jsem neběhal atletiku, ale učaroval mě běh v horách, v terénu, a skyrunning. Snažím se, aby byl pro mne každý trénink zážitkem a zábavou, každodenním kouskem dobrodružství, jehož výsledky pak předvedu na závodech proti konkurenci. Od běhu do schodů na ty nejvyšší mrakodrapy v Číně, Singapuru nebo Kolumbii, přes výběhy skokanských můstků RedBull400 až k ultratrailu. V rámci Trail Adventures chci lidem přiblížit skyrunning v dobrodružné a zážitkové podobě, motivovat a předávat své zkušenosti.

Po odeslání přihlášky Ti průvodce zavolá a v případě zájmu schválí přihlášku. Následně Tě požádáme o zaplacení zálohy, což je polovina ceny výpravy. Doplatek se hradí pár týdnů před akcí a obě platby se platí převodem na účet.

Jídlo není součástí ceny výpravy. Zatímco některá ubytování disponují kuchyní, jiná ji veřejně přístupnou nemají. Buď si tedy skočíme na večeři do restaurace nebo si nakoupíme jídlo a v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Počítej s možností teplé snídaně a večeře. Přes den se budeme pohybovat po horách, kde doporučuji tyčinky a gely. Díky autu si můžeme zajet kdykoliv nakoupit do obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. S přesnou možností stravování na každý den tě seznámí průvodce.

Ke vstupu do Chorvatska Ti stačí pouze občanský průkaz.

Výprava je pod záštitou cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia – ODKAZ. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

V ceně výpravy je pronájem auta (nafta, dálniční poplatky apod.), zkušený průvodce, ubytování, fotodokumentace, doprava na místě, společná výbava, pojištění proti úpadku a DPH dle zvláštního režimu.

V ceně výpravy není jídlo, individuální pojištění a jakékoliv případné vstupy.

Odpoledne nasedneme v Brně do devítimístné dodávky a přesuneme se přes Rakousko do Slovinska. Cestou do Chorvatska si totiž uděláme zastávku a prozkoumáme jeden z utajených pokladů Slovinska – Rakov Škocjan. Očekává se příjezd ve večerních hodinách (do 22:00). Kdyby se však našel nějaký aktivista, který by se chtěl po příjezdu vyklusat, tak má klidně příležitost, jinak ztmelíme partu večer u piva.

Rakov Škocjan je zatím utajený poklad, krasové údolí a komplex volně přístupných propastí, jeskynní a skalních útvarů. Něco jako Lost World, rostliny jako v pralese, obří kapradiny, monumentální skalní mosty, přístup pouze po prašné cestě a vyšlapaných cestičkách. Prostup tímto bludištěm dá zapomenout na souvislý běh, ale to si vynahradíme cestou zpět k autu příjemnou rovinou a naladěním noh na chorvatské kopce. Po obědě se přesuneme do Chorvatska k národnímu parku Risnjak, kde je možný ještě večerní výklus.

 

Mezi 10 až 15 km, ↑ 300 m

Jeden z highlightů celého tripu, ale to by se vlastně dalo napsat o každém dnu. Vyběhneme na trasu závodu Risnjak Trail, vstříc divočině, kterou bys v Chorvatsku nečekal. Nádherné trailíky v bukovo-jedlových lesích, ze kterých vždy vylezeme na vápencové vrcholky. Zdoláme nejvyšší horu Veliki Risnjak (1 528 m) a večer plní dojmů dorazíme zpátky ubytování. 

 

30 km, ↑ 1 750 m

Uvidíme, co na včerejší dlouhý den řeknou naše nohy. Připraveny jsou dvě varianty – buď znovu do kopců na vrcholy Fratar (1 353 m) a Obruč (1 376 m), po stopách závodu Hahlici Trail s výhledy na travnaté svahy a Kvarnerský záliv (20 km, 1 100 m+). Nebo odpočinkový den po rovině kaňonem řeky Rječina a o to více času odpoledne vyrazit na pláž.

 

20 km, ↑ 1 100 m

Královská etapa od moře až na nejvyšší vrchol Istrie – 1 401 metrů vysoký kopec Vojak a jinou stezkou zpět na pláž. Záleží pouze na nás, jak moc nás to bude bavit a kolik celkových kilometrů si dole s nohama ve vlnách uložíme do hodinek. Přírodní park Učka nabízí bezpočet dobře značených stezek, technických seběhů, schovaných vodopádů i nádherných výhledů na moře více než kilometr pod sebou.

 

Mezi 20 až 40 km, ↑ 1 400 m

Ráno a dopoledne před cestou domů určitě stihneme poslední dobrodružství. Nabízí se hned několik možností: kapučíno, pohodička a zmrzlinka na pláži, výklus kolem moře, kratší trailový trénink k vodopádům, a nebo vyrazit k městu Buzet na jednu z nejkrásnějších stezek na Istrii – stezku sedmi vodopádů. Mezi nimi samozřejmě proběhneme a 15 km kruh by nám neměl zabrat více, než dvě až tři hodiny. Pak jen nasednout do auta, ať jsme do brzkého večera zpátky v Česku.

Jdu do toho!